Türkiye'nin Musul için B ve C planı neler?

Türkiye'nin Musul için B ve C planı neler?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Koalisyon güçleri istemiyorsa B planımız devreye girer. O da olmuyorsa C planımız var” sözleri ne anlama geliyor?

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, Musul'u IŞİD'ten almak için başlatılan operasyonun ayrıntılarını köşesine taşıdı. Musul operasyonunda bilfiil yer almayan Türk güçleri'nin B ve C planı neler? Cumhurbaşkanlığı kaynaklarına yakınlığı ile bilinen Selvi, bugünkü köşe yazısında bu sorunun cevabını verdi. 

Abdulkadir Selvi'nin "Türkiye'nin B ve C planı ne?" başlıklı köşe yazısı şöyle:

MUSUL operasyonunun ikinci ayağı başladı.

DEAŞ’ın Musul’un etrafında oluşturduğu direniş noktaları vuruluyor. Ancak, ‘Büyük Musul Operasyonu’ henüz başlamadı; eli kulağında. O nedenle koalisyon ülkelerinin genelkurmay başkanları toplantısı öne çekildi. Genelkurmay Başkanı Org.Hulusi Akar’ın da katıldığı ABD’deki toplantılarda önemli ölçüde anlaşma sağlandı. Gelen bilgiler Türkiye’nin önerilerinin dikkate alındığı yönünde. Büyük Musul operasyonunda Ninova gücü ile Peşmerge’nin yer alması kabul edildi. Operasyona 3 bin kişilik Ninova gücünün yarısı girecek. Musul’un içine yönelik olarak yapılan operasyonda yer alacak. Yarısı takviye gücü olarak tutulacak.

Aynı şekilde Peşmerge’nin de yarısı girecek, yine yarısı takviye olarak tutulacak. Operasyonun seyrine ve ihtiyaçlara göre takviye güçler değerlendirilecek. Türkiye’nin, ‘Şiiler operasyonun dış bölümünde yer alsın ama Musul içine girmesin’ yönündeki itirazı da karşılık buldu. Böylece Sünni Arapların kenti olan Musul’da, Şii katliamı tehlikesi azaldı.

Musul operasyonu bizim için Irak kadar önemli.

1- Ulusal güvenlik sorunu.

2- Sınır güvenliği konusu.

Musul’dan yüzbinlerce insan sınırımıza yığılırsa ne yapacağız? Türkiye bunun altından nasıl kalkacak? Gelenlerin içinde kimlerin olduğunu nasıl tespit edeceğiz? DEAŞ bir çılgınlık yapıp Musul barajını patlatırsa ne olacak?

ONLAR BİNLERCE KMDEN GELİYOR

ABD, Fransa, İngiltere binlerce kilometre öteden geliyorsa, biz sınırımızdaki operasyonla niye ilgilenmeyelim?

Madalyonun bir de Türkmenleri ilgilendiren yüzü var. Şii güçler, Türkmen katliamı için Tel Afer’e yönelirse kıyımın önüne kim geçecek? Başika Kampı aynı zamanda Türkmenler için bir güvenlik sigortası gibi.

Musul operasyonunda Türkiye’nin itirazlarının başında gelen bir nokta vardı. PKK’nın, Musul operasyonuna girmemesi konusunda kararlı olduk. Olmaya da devam edeceğiz. PKK’nın ne kendi adıyla ne de başka bir isim adı altında girmeyeceği yönünde güvence verildi. Bu güvencenin sahada takipçisi olacağız.

Musul operasyonunun PKK’ya bakan bir yüzü var. Nasıl ki Suriye’de DEAŞ’la mücadele adı altında PYD-YPG’yi parlatmışlardı. Musul operasyonu ile PKK motive ediliyor. Örgüt, Türkiye’de zor durumda. Son operasyonlarla Türkiye’ye geçiş yollarını kaybetti. Dağ kadrosu dediği tecrübeli teröristlerini kaybetmeye başladı.Murat Karayılan 7 Ekim Cuma günü telsizden, Türkiye sahasındaki silahlı güçlerine seslendi. “Dağ kadrosunu elinizde tutun, önlere gençleri sürün” diye talimat verdi. Örgütte şimdi, “Dağ kadrosu erimesin diye gençler ölüyor” tartışması yaşanıyor.

ABD PKK’YI MOTİVE EDİYOR

Amerikalılar, Musul operasyonu ile moral ve motivasyon kaybı yaşayan PKK’ya “Dağılmayın. Önemlisiniz ve lazımsınız” mesajını veriyor. Güç ve motivasyon aktarıyor. PKK, Suriye’de Rojava ile motive edilmiş şimdi ise Musul’la motive edilmeye çalışılıyor. Son zamanlarda Amerikalıların Kandil ziyaretlerinin arttığı gözleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD’ye, “Senin NATO’da ortağın YPG mi, Türkiye mi?” diye seslenmesinin nedeni bu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Koalisyon güçleri istemiyorsa B planımız devreye girer. O da olmuyorsa C planımız var” sözleri ne anlama geliyor? Türkiye’nin B ve C planı ne? İlk anda B planı İncirlik Üssü’nü koalisyon ülkelerine kapatmak mı diye düşündüm ama o değilmiş.

B VE C PLANI: DAVET ÜZERİNE

Henüz yürüyen bir süreç olduğu ve pazarlıklar sürdüğü için çok ayrıntıya girmeyeceğim. Ama B planı, Peşmerge formülü. Barzani’nin daveti üzerine Türkiye’nin operasyona dahil olması. Erbil, Bağdat gibi merkezi bir yönetim değil ama Musul operasyonunda Barzani önemli roller üstleniyor. Peki C planı ne? Musul’daki Sünni Arapların daveti üzerinde duruluyor. Başika Kampı’nda, Musul gücü’nü eğittik. Musul’un eski valisi Nuceyfi’ye bağlı olan yerel birlikler Ninova gücü adını aldılar. C planı olarak Musul’un yerel güçleri Türkiye’yi yardıma çağırabilir. Gelen bilgiler, A planının büyük ölçüde geçerli olduğu yönünde ama B planı ve C planı da her an lazım olabilir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.