1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. 'Türkiye'ye yönelen tehditleri ya Irak bertaraf etsin yahut biz ederiz'
'Türkiye'ye yönelen tehditleri ya Irak bertaraf etsin yahut biz ederiz'

'Türkiye'ye yönelen tehditleri ya Irak bertaraf etsin yahut biz ederiz'

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker, Sincar ve Kandil konusunda Bağdat hükümetine mesajın net olduğunu belirtti.

NTV
A+A-

AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker, NTV'den Funda Görey'in sorularını yanıtladı.

Sözlerine 2017 büyüme rakamlarını değerlendirerek başlayan Eker'e, son MGK bildirisine yansıyan terörle mücadele kararlılığı ve Irak'tan gelen Sincar açıklamaları soruldu ve "Tatmin edici mi?" dendi. Eker ayrıca, "Irak merkezi hükümetinden Kandil için de bir adım bekliyor muyuz?"  sorusuna da yanıt verdi:

"Kandil bir terör üssü. PKK oraya 1990’ların başında yerleşti. 1991’den bugüne PKK oradan Türkiye’yi hedef alan eylemler yapıyor. Dağlık yapısı Türkiye’den oraya gidişle alakalı bir uluslararası yardımlaşmayı gerekli kılıyor. Bu bütünüyle imkansız değil ama zor.

Türkiye sınırlarının hemen dışından gerek Sincar'daki gerek Kandil’deki terör yapılanmalarını tehdit olarak değerlendiriyor. Esasen terör örgütlerinin Suriye ve Irak’ın istikrarsız ve zayıf yönetimlerinden beslendiği de bir gerçek.

Bu noktada bizim Irak'a çağrımız net. 'Sizin topraklarınızdan bana yönelmiş açık tehdit ve saldırılar var. Ya siz bertaraf edersiniz ya birlikte yaparız ya da ben bununla ilgili ne gerekiyorsa yaparım’ diyor Türkiye! 

Eker, Bağdat hükümetinden gelen 'PKK Sincar’dan ayrıldı' açıklaması hakkında şunları söyledi:

Söylenen sözlerin inandırıcı olup olmadığının kontrolü kolay. Teknoloji ve haber kaynakları sayesinde bu mümkün. O Nedenle biz sonuçlarını izliyoruz ve göreceğiz. Buna göre de ne kadar gerçekçi ne kadar değil ortaya çıkar. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler