1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. Türkler Almanya'da Protestoya Hazırlanıyor
Türkler Almanya'da Protestoya Hazırlanıyor

Türkler Almanya'da Protestoya Hazırlanıyor

Almanya Federal Meclisi’nde 2 Haziran’da yapılması planlanan ‘Ermeni soykırımı oylaması‘ öncesinde Türk dernekleri protesto gösterisine hazırlanıyor.

A+A-
Almanya'daki Türk dernekleri, Federal Meclis'te 2 Haziran'da yapılacak ‘Ermeni soykırımı oylaması‘ öncesinde protesto gösterisiyle sesini duyurmak istiyor.

 

Berlin'de cumartesi günü düzenlenmesi planlanan gösteride, 1915 olaylarını soykırım olarak tanıyan karar tasarısının Federal Meclis gündemine gelmesi protesto edilecek.

Berlin Türk Cemaati (TGB) derneği başkanı Bekir Yılmaz, Alman meclisinin 1915 yılındaki tehciri "soykırım" olarak nitelendirmesi durumunda Türk kökenli nüfusla Alman toplumu arasında duygusal bir kırılma yaşanacağı uyarısında bulundu. Almanyalı Türklerin çok büyük bölümünün Almanya'daki demokrasi ve hukuk devletine saygılı olduğunu belirten Yılmaz, bunun zarar görmemesi gerektiğini kaydetti.

 

Federal Meclis'in bu konuda bir karar verme yetkisine sahip olmadığını belirten Yılmaz, 1915 olaylarıyla ilgili kararın bir tarih komisyonuna bırakılması gerektiğini vurguladı.

 

Milletvekillerine mektup

Diğer yandan Almanya'daki Türk sivil toplum kuruluşlarının Almanya Cumhurbaşkanı, Başabkanı ve Federal Meclis milletvekillerine gönderdiği mektupta da ‘son derece tartışmalı bu tür bir konuda karar alınmasının politikacıların görev alanına girmediği‘ vurgulandı. Mektupta Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin 17 Aralık 2013 tarihli ilk Doğu Perinçek kararına da atıfta bulunuluyor.

AİHM, konunun hiçbir kuşkuya yer bırakmayacak şekilde soykırım olarak tanımlanması için gerekli hukuki temelin eksikliğine dikkat çekerek, "Ermeni soykırımının inkarının hukuki açıdan Yahudi soykırımının inkarı ile bir tutulamayacağına" hükmetmişti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.