1. HABERLER

  2. BİLİM VE TEKNOLOJİ

  3. Türksat 5B Space X tarafından uzaya fırlatıldı
Türksat 5B Space X tarafından uzaya fırlatıldı

Türksat 5B Space X tarafından uzaya fırlatıldı

Türkiye'nin haberleşme uydusu Türksat 5B, ABD'nin Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral Üssü'nden Space X firmasına ait Falcon 9 roketiyle uzaya fırlatıldı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Türkiye'nin haberleşme uydusu Türksat 5B, ABD'nin Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral Üssü'nden Space X firmasına ait Falcon 9 roketiyle uzaya fırlatıldı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Türksat Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Kemal Yüksek, Türksat Genel Müdürü Hasan Hüseyin Ertok, Türksat Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Şuayip Birinci, Türksat Genel Müdür Yardımcıları Metin Çavuşoğlu ve Selman Demirel ve beraberindeki bürokratlar, uydunun fırlatılışını Cape Canaveral Üssü'ndeki fırlatma merkezinde izledi.

Faydalı yük kapasitesi ve güç değerleriyle Türksat uydu filosunun en güçlüsü olacak Türksat 5B haberleşme uydusu, Türkiye saatiyle 06.58'de uzaya gönderildi.

Ağustos 2022'de göreve başlayacak

Türksat 5B, fırlatılmadan 34 dakika sonra taşıyıcı kapsülden ayrıldı ve 5.5 sürecek yolculuğuna başladı. Bu 5.5 aylık sürede kendi itki sistemi ile ilerleyecek.

42 derece doğu yörüngesine varmasının ardından testler başlayacak. Testlerin tamamlanmasından sonra üretici firma Airbus, uyduyu Türksat'a teslim edecek.

Türksat 5B'nin 35 yılın üzerindeki görevine 2022'nin Ağustos ayında başlaması planlanıyor.

Ömrü 35 yıl

Türksat 5B uydusu; Ortadoğu’nun tamamı, Basra Körfezi, Kızıldeniz, Akdeniz, Kuzey ve Doğu Afrika, Nijerya, Güney Afrika ve yakın komşu ülkeleri içeren geniş bir kapsama alanında hizmet verecek.

Geniş bant veri kapasitesiyle büyük bir nüfusa ticari servis hizmeti sunacak.

Uydunun devreye alınmasıyla Türksat'ın haberleşme uydularının sayısı beşe çıkacak. Türksat 5B'nin ömrü 35 yıl olacak.

haber-altliklari-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.