1. HABERLER

  2. AFGANİSTAN

  3. UCM: Afganistan'da ABD'nin değil Taliban'ın savaş suçları soruşturulacak
UCM: Afganistan'da ABD'nin değil Taliban'ın savaş suçları soruşturulacak

UCM: Afganistan'da ABD'nin değil Taliban'ın savaş suçları soruşturulacak

Uluslararası Ceza Mahkemesi, Afganistan'daki savaş suçları soruşturmasını Amerikalı askerlere odaklamama kararı verdi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Uluslararası Ceza Mahkemesi savcısı, Afganistan'daki savaş suçları soruşturmasını Amerikalı askerler ve eski Kabil yönetimine bağlı orduya odaklamama kararı aldı.

Bunun yerine Taliban'a ve IŞİD'in bölgedeki koluna yönelik iddialar soruşturulacak.

Euronews'in aktardığı habere göre, Haziran ayında göreve başlayan Karim Khan soruşturmanın ceza ile sonuçlanması olasılığı, iddiaların ağırlığı ve en nihayetinde sahip olduğu bütçeyi göz önüne almak zorunda olduğunu belirtti.

Gazetecilere konuşan Khan aksi yöndeki eleştirilere rağmen, "kararlarını çekingen bir şekilde almadığını" vurguladı.

Khan eylül ayında kendi döneminden önce başlatılan Afganistan savaş suçları dosyasına devam edilmesini istemiş fakat ABD'nin savaş suçlarını geriye atarak Taliban ve IŞİD üzerine yoğunlaşılması talimatı vermişti.

Khan'ın bu kararı bazı hak savunucuları ve uluslararası hukuk uzmanları tarafından eleştirilmişti.

Uluslararası Ceza Mahkemesi bir ülkenin kendi topraklarındaki savaş suçu, insanlığa karşı işlenen suçlar ve soykırım gibi davaları incelemek istememesi ya da inceleyemeyecek durumda olması halinde devreye giriyor.

ABD, 2001 yılında başlayan işgal sürecinde birçok savaş suçuna, sivillere yönelik katliamlara ve işkencelere imza attı. Savaş boyunca on binlerce sivil ABD saldırılarında hayatını kaybederken, yüz binlercesi de yakınlarını kaybetti ve yaralandı.

Binlerce sivil gece baskınlarında tutuklanarak işkence gördü, maddi ve manevi kayıplar yaşadı. Tüm bunlara rağmen soruşturmaların ABD'nin suçlarına odaklanmayacak olması tepkiyle karşılanıyor.

tg-003.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
1 Yorum