1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. Ukrayna başkanlık seçimlerinde ilk tur: En çok oy komedyen Zelenskiy'nin
Ukrayna başkanlık seçimlerinde ilk tur: En çok oy komedyen Zelenskiy'nin

Ukrayna başkanlık seçimlerinde ilk tur: En çok oy komedyen Zelenskiy'nin

Ukrayna'da Pazar günü yapılan devlet başkanlığı seçimlerinin ilk turu tamamlanırken en fazla oyu ünlü komedyen Vladimir Zelenskiy'nin aldığı bildirildi.

BBC Türkçe
A+A-

Ukrayna'da dün yapılan devlet başkanlığı seçiminin birinci turunda resmi olmayan sonuçlara göre ünlü komedyen Vladimir Zelenskiy ilk sırada yer aldı. İkinci turda Zelenskiy ve Devlet Başkanı Petro Poroşenko yarışacak. Eski Başbakan Yuliya Timoşenko ise üçüncü sırada kaldı ve elendi.

İlk sonuçlara göre oyların Zelenskiy yüzde 30,4'ünü, Poroşenko yüzde 17,8'ini, Timoşenko ise yüzde 14,2'sini aldı. Rusya yanlısı Muhalefet Bloku'nun adayı Yuriy Boyko ise oyların sadece yüzde 9,8'ini alabildi.

Resmi sonuçlar en geç 10 Nisan'da açıklanacak.

Devlet başkanlığı seçiminin ikinci turu ise 21 Nisan'da yapılacak.

Zelenskiy: Rehavete kapılmamalıyız

Seçimin ilk turunun galibi komedyen Zelenskiy, sonuçlarının açıklanmasının ardından yaptığı açıklamada, "Bu daha ilk adım, rehavete kapılmamalıyız" dedi.

Sandık çıkış anketlerinin sonuçlarının ekrana gelmesinin ardından, sevincini eşine sarılarak gösteren Zelenskiy, "Eşim Yelena'ya, tüm ekibime, bugün oy kullanan tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Ünlü komedyen, seçimin ikinci turu için Timoşenko ile ittifak yapacağı yönündeki söylentileri ise yalanladı.

Timoşenko: Manipülasyon var

Sandık çıkış anketlerini "manipülasyon" olarak nitelendiren Timoşenko ise ikinci tura kendisinin kaldığını öne sürdü.

Timoşenko, kendilerinin sandık çıkış sonuçlarını açıklamaya hazırlandıklarını duyurdu.

Önceki seçimde ne olmuştu?

Ukrayna'da 2014 yılındaki iç karışıklıkların ardından yapılan erken seçimde Poroşenko ilk turda yüzde 54,7 oyla Ukrayna Devlet Başkanı seçilmiş, Yuliya Timoşenko ise yüzde 12,8 ile ikinci olmuştu.

O dönemin Rusya yanlısı Devlet Başkanı Viktor Yonukoviç ise yaşanan kanlı çatışmalar sırasında Rusya'ya kaçmıştı.

2014'te Ukrayna'da iktidar değişikliğine yol açan "Maydan" olaylarının ardından Kırım Rusya tarafından ilhak edilirken, ülkenin doğusundaki Donbass bölgesinin bir bölümü tek taraflı bağımsızlık ilan etmiş ve bugün de devam eden çatışmalar patlak vermişti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler