1. HABERLER

  2. UKRAYNA

  3. "Ukrayna'nın ateşlediği ABD üretimi füze yanlışlıkla sivilleri vurdu"
"Ukrayna'nın ateşlediği ABD üretimi füze yanlışlıkla sivilleri vurdu"

"Ukrayna'nın ateşlediği ABD üretimi füze yanlışlıkla sivilleri vurdu"

Ukrayna ordusunun Sovyet üretimi savaş uçaklarından ateşlediği ABD yapımı bir füzenin hedefinden şaşıp sivil bir yerleşime isabet ettiği bildirildi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Ukraynalı güçlerin ülkenin doğusunda ateşlediği ABD yapımı bir füzenin hedefinden şaşarak sivil yerleşim yerine isabet ettiği ortaya çıktı.

Ukrayna ordusuna bağlı savaş uçaklarının, 26 Eylül'de ülkenin doğusunda yer alan Donbas bölgesinin Kramatorsk şehrinde, ABD üretimi havadan karaya saldırı füzesi olan AGM-88B'yi ateşlemesi sonucu 3 sivil yaralandı.

Haber, New York Times muhabirlerinin Ukrayna güçlerince vurulan bölgede keşfettiği şarapnellerin incelenmesiyle gün yüzüne çıktı.

Buna göre Ukrayna güçleri, ABD yapımı füze ile boş bir apartmanı vurmuş, ancak saldırı sonrası vurulan yerin bitişiğindeki apartmanın hasar görmesi sonucu 3 kişi yaralanmıştı.

Ukrayna Savunma Bakanlığından bir sözcü, saldırı hakkında kendisine yöneltilen soruları yanıtsız bıraktı.

Ukrayna güçlerinin kendi kontrolündeki bölgeyi kasıtlı olarak hedef alıp almadığı bilinmiyor. NYT'nin değerlendirmesine göre füzede meydana geldiğine ihtimal verilen problemler sonucu hedeften şaşarak sivil yerleşim yerine isabet ettiği belirtiliyor.

Öte yandan Ukrayna savaş uçaklarının ateşlediği ABD üretimi AGM-88B füzesinin hedefinde neresi olduğu bilinmiyor.

Düşman radarları hedeflemesiyle bilinen AGM-88B'nin bir radar tespit edemeyip, yakıtının bitmesinin ardından apartmanı vurmuş olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor.

Kaynak: Mepa News

280.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.