1. HABERLER

  2. AFGANİSTAN

  3. Uluslararası Af Örgütü: ABD Afganistan'daki savaş suçlarının hesabını vermeli
Uluslararası Af Örgütü: ABD Afganistan'daki savaş suçlarının hesabını vermeli

Uluslararası Af Örgütü: ABD Afganistan'daki savaş suçlarının hesabını vermeli

Uluslararası Af Örgütü geçtiğimiz günlerde IŞİD'e saldırı gerekçesiyle ABD'nin Kabil'de sivilleri öldürmesini eleştirdi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Uluslararası Af Örgütü, ABD'nin IŞİD gerekçesiyle Kabil'de düzenlediği, 6'sı çocuk 10 sivilin hayatını kaybettiği hava saldırısına dair hesap vermesi gerektiğini belirtti.

 Uluslararası Af Örgütü ABD Şubesi Direktörü Paul O'Brien şunları söyledi:

"Bugün Afganistan'da hava saldırılarından hayatta kalanlar, sevdiklerini kaybetmenin verdiği akıl almaz ıstırapla uyandılar. Hava saldırılarını gerçekleştirenlerden hiçbir şekilde hesap sorulmuyor. ABD yıllardır Afganistan, Pakistan, Suriye ve Somali'de sözde ‘terörle mücadele' kisvesi altında sivilleri öldürüyor ve buna karşılık cezasız kalıyor. ABD, öldürülenlerin ailelerine karşı ölenlerin isimlerini açıklamak, yaptıklarını kabul etmek, soruşturmak ve onarım sağlamakla yükümlüdür."

ABD geçtiğimiz günlerde Kabil'de bir IŞİD hedefini hava saldırısıyla imha ettiğini açıklamış ama saldırının sonucunda 6'sı çocuk 10 sivilin hayatını kaybettiği ortaya çıkmıştı. Bunun üzerine ABD saldırıda önemli bir IŞİD yöneticisinin öldürüldüğünü iddia etmiş ama kim olduğunu açıklamayacağını belirtmişti. İddia edilen kişinin kim olduğunun açıklanmaması ABD'nin sivil katliamını gölgelemek için yanlış bir iddia ortaya attığı şeklinde değerlendirilmişti.

"Bu hava saldırısı, Biden yönetiminin sivillerin korunmasına öncelik vermeyen 'ufuk ötesi' bir terörle mücadele programı izlemesi halinde, ABD'nin gelecekte Afganistan'da neler yapacağına dair bir işarettir" diyen O'Brien sözlerini şöyle sonlandırdı:

"Uluslararası Af Örgütü ABD Şubesi, Pazar günü gerçekleştirilen hava saldırısına yönelik güvenilir ve şeffaf bir soruşturma yapılması; ABD'nin on yıllardır süregelen askeri operasyonlarının yol açtığı sivil kayıplar için tazminat, onarım ve rehabilitasyonu da içeren çözüm yolları sağlanması ve Biden yönetiminin silahlı çatışmalar dışındaki saldırılarla ilgili bir politika üzerinde çalıştığı bildirilen bir dönemde ABD'nin uluslararası hukuka uyması için çağrı yapmaktadır."

Afganistan'da iktidara gelen Taliban yönetimi IŞİD ile kendilerinin mücadele ettiğini, kimsenin "IŞİD bahanesiyle" Afganistan'a müdahale etmesine izin vermeyeceklerini açıklamıştı.

Kaynak: Mepa News

tg-003.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler