1. HABERLER

  2. AFGANİSTAN

  3. Umman Başmüftüsü Taliban'ı tebrik etti: "Apaçık fetih"
Umman Başmüftüsü Taliban'ı tebrik etti: "Apaçık fetih"

Umman Başmüftüsü Taliban'ı tebrik etti: "Apaçık fetih"

Umman Başmüftüsü Ahmed Halili zaferlerinden ötürü Afganistan halkını tebrik etti ve kazanılan zaferi tüm Müslümanlara işgallerle mücadelede örnek gösterdi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Afganistan'daki gelişmelerin dünya çapındaki yankıları sürüyor.

Türkiye'deki karşılığı Diyanet İşleri Başkanı olan Umman Başmüftüsü Ahmed Halili de Afganistan halkını "kazandıkları zafer nedeniyle" tebrik etti ve "kazanılan zaferi tüm Müslümanlara işgallerle mücadelede örnek olarak" gösterdi.

Halili'nin sadece Taliban hareketini değil tüm Afganları tebrik etmesi dikkat çekti.

Ahmed Halili, bir ülkedeki dini örgütlenmenin başındakiler arasında, Afganistan'daki gelişmeleri tebrik eden ilk isim oldu.

Halili Twitter hesabından yaptığı açıklamada "Afganistan'ın kardeş Müslüman halkını saldırgan işgalcilere karşı apaçık fetihlerinden ve çok değerli zaferlerinden dolayı tebrik ediyoruz. Kardeşimiz olan Müslüman Afgan halkı için tüm tehditlere karşı birlik, ayrılıklardan korunma, müsamaha ve uyum diliyoruz" dedi.

Halili açıklamasının devamında "Bu zaferin İslam aleminin işgal altındaki tüm topraklarına, Mescid-i Aksa'ya örnek ve kurtuluşlarına vesile olması gerektiğini" belirtti. "Mescid-i Aksa'nın ve diğer işgal edilen beldelerin tüm Müslümanlar için utanç olduğunu" söyleyerek "Afganistan'ın işgalden kurtarılmasını" örnek gösterip "tüm Müslümanları işgallere karşı mücadeleye" çağırdı.

Halili, Kuran-ı Kerim'den ayetlerle Müslümanların zaferinin İslam'a sarılmakla mümkün olabileceğini hatırlattı.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler