UNICEF çocuk katliamına 'savaş suçu' demek için kasıt aradı

UNICEF çocuk katliamına 'savaş suçu' demek için kasıt aradı

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu UNICEF, İdlib'te bir okulun Rusya tarafından hedef alınmasıyla ilgili "kasıtlıysa savaş suçudur" açıklaması yaptı.

UNICEF, Suriye'nin İdlib kentinde Çarşamba günü düzenlenen hava saldırısında bir okulun hedef alındığını, 22 çocuk ve 6 öğretmenin saldırıda hayatını kaybettiğini söyledi.

UNICEF Direktörü Anthony Lake, "Çok büyük bir trajedi. Kabul edilecek gibi değil. Eğer kasıtlı yapıldıysa bu olay savaş suçudur" diyerek tepkisini gösterdi.

Suriye'deki muhalif gruplara yakın Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, İdlib yakınlarındaki yerleşim yerlerinden Hass'a toplamda altı hava saldırısı düzenlendiği ifade edildi.

Gözlemevi saldırıları ya Suriye ordusuna ait uçakların ya da Rus jetlerinin düzenlediğini belirtti, toplamda 35 sivilin öldüğünü söyledi.

Rusya'nın Birleşmiş Milletler daimi temsilcisi Vitaly Çurkin, İdlib'de okulun vurulmasıyla ilgili olarak "Korkunç bir şey. Tek kelimeyle korkunç. Umarım bizim ilgimiz yoktur" yanıtını verdi.

Rusya ve Suriye, bölgede sivil-silahlı grup ayrımı gözetmeksizin hava saldırıları düzenlemekle suçlanıyor.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.