Ürdün Kralı 2. Abdullah: İsyan bastırıldı, müsterih olun

Ürdün Kralı 2. Abdullah: İsyan bastırıldı, müsterih olun

Ürdün Kralı 2. Abdullah, uluslararası kamuoyunun yakından takip ettiği üvey kardeşi, eski Veliaht Prens Hamza bin Hüseyin ile bazı üst düzey kişilere yönelik soruşturmanın ardından ilk kez ulusa seslendi.

Ürdün Kralı 2. Abdullah, uluslararası kamuoyunun yakından takip ettiği üvey kardeşi, eski Veliaht Prens Hamza bin Hüseyin ile bazı üst düzey kişilere yönelik soruşturmanın ardından ilk kez ulusa seslendi.

Kral Abdullah, kendisinde 'öfke ve acıya' neden olan 'fitne'nin gömüldüğünü söyleyerek halktan müsterih olmalarını, isyanın bastırıldığını ve ülkenin artık istikrarlı ve güvenli olduğunu söyledi.

Devlet Televizyonunda canlı yayında okunan açıklamasında Kral Abdullah, "Haşimi ailesinin koruyucusu, bir kardeşi ve değerli halkın lideri olarak hiçbir şey hissettiğim şok, acı ve öfkeye yaklaşmaz. Çünkü hem kraliyet ailesinin içinden hem de dışarıdan geldi" ifadelerini kullandı.

Kral açıklamasının devamında, "Son birkaç gündür devam eden sorun, ulusumuzun istikrarı açısından en zor ya da en tehlikeli durum değildi, ama çok acı vericiydi, çünkü isyana taraf olanlar kendi içimizdeydi" sözleriyle kraliyet ailesi içerisindeki sorunlara değindi.

Ürdün Kralı, ülke yönetimi tarafından "dış güçlerle ülkenin güvenliğini hedef alan birtakım faaliyetlere karışmakla" suçlanan eski Veliaht Prens Hamza bin Hüseyin olayının ardından ilk kez konuşmuş oldu.

İddia edilen isyanın odağındaki isim olan ve günlerdir kendisinden haber alınmayan Prens Hamza ile ilgili bilgi veren Kral Abdullah, meseleyi Haşimi Kraliyet ailesi içinde halletmek istediğini, bu kapsamda Prens Hamza konusuyla ilgilenmesi için amcası Hasan Bin Tallal'ı görevlendirdiğini söyledi.

"Prens Hamza söz verdi"

Kral Abdullah, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Prens Hamza, aile önünde, babalarının ve dedelerinin yolunda kalacağı, Ürdün'ün çıkarını ve yasalarını her şeyin üzerinde tutacağına dair söz verdi. Kendisi bugün ailesiyle birlikte sarayında, gözetimim altında. Diğer taraflarla ilgili de soruşturma devam ediyor".

Gözaltına alınan ve aralarında ülkenin en büyük kabilelerinden birinin bir üyesinin de bulunduğu diğer 18 kişinin salındığına dair herhangi bir açıklama bulunmuyor.

Söz konusu şahsın, Haşimi ailesine uzun yıllardır destek veren güçlü kabilelerden birine mensup olduğu belirtiliyor.

Daha önce de zaman zaman hükümet karşıtı protestolara sahne olan Ürdün'de Covid-19'un da etkisi ile işsizlik artmış durumda.

Ekonomik krizle mücadele eden Ürdün'de istatistiklere göre, her 4 kişiden biri işsiz.

Bu da son dönemlerde yeni protestoları yeniden körükledi.

Diğer yandan Körfez ülkelerinin İsrail ile ilişkilerini normalleştirmesiyle birlikte Amman'ın 'Ortadoğu Barış sürecindeki' rolünün potansiyel olarak zayıfladığı yorumları da yapılıyor.

Atlantic Council uzmanlarından Tuqa Nusairat, "Prens Hamza hadisesi, ülke içinde büyüyen ekonomik ve politik zorlukları ele almadan krallığın bölgesel çatışmalarda ara bulucu olarak uluslararası konumunu ve Batı için güvenlik siperi olarak kullanamayacağını gösteriyor" değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: Euronews

tg-003.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
1 Yorum