1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Vatikan'dan Türkiye'ye Yanıt
Vatikan'dan Türkiye'ye Yanıt

Vatikan'dan Türkiye'ye Yanıt

Vatikan, Türkiye’nin Papa Françesko‘ya yönelik “haçlı zihniyeti“ nitelendirmesine tepki gösterdi.

A+A-

Papa Françesko'nun Ermenistan ziyareti sırasında soykırım ifadesini kullanması üzerine Türkiye Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, “Papa'nın ve Papalığın faaliyetlerinde haçlı zihniyetinin bütün izlerini ve yansımalarını görmenin mümkün olduğunu” söylemişti.

Vatikan Sözcüsü Peder Federico Lombardi yaptığı açıklamada, "Papa Haçlı seferinde değil. Bir savaş organize etmeye ya da duvarlar örmeye çalışmıyor, köprüler kurmak istiyor. Türk halkı aleyhine tek bir söz söylemedi" dedi.

Lombardi, “Eğer Papa dikkatle dinlenirse, sözlerinde haçlı ruhuyla örtüşen hiçbir şey olmadığı açıkça görülecektir. Ben sadece, Papa'nın ne söylemek ve ne yapmak istediğini doğru anlamaya davet ediyorum” şeklinde konuştu.

Papa Françesko, cuma günü Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, hükümet yetkilileri ve diplomatlara hitaben yaptığı konuşmada, 1915 olaylarına atıfta bulunurken "soykırım" ifadesini kullanmıştı.

Papa, bu ifadeyi ilk kez geçen yıl Vatikan'daki bir törende kullanmıştı. Türkiye, bunun üzerine Vatikan büyükelçisini geri çağırmış ve 10 ay geri göndermemişti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.