Venezuela muhalefetinden "darbe" açıklaması

Venezuela muhalefetinden "darbe" açıklaması

Venezuela'da muhalif Ulusal Seçim Konseyi, Devlet Başkanı Maduro'yu görevden alınması için düzenlenecek referandumu askıya almakla suçladı

Venezuela’da muhalefet kesimi Ulusal Seçim Konseyi (CNE), Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun görevden alınması için başlatılan referandum sürecini askıya almasını ‘darbe’ olarak niteledi.

Muhalefet lideri Henrique Capriles 26 Ekim’de ülke çapında hükümet karşıtı gösteri çağrısında bulundu:

“Eğer bizi cezaevlerine koymak istiyorlarsa bilsinler ki bizim zaten cezaevlerinde bir çok arkadaşımız var. Ne yaparsanız yapın. Ama dışarı çıkıp anayasayı savunacak insanlar var. Maduro’yu daha fazla hoş görmemiz mümkün değil artık.”

Seçim Konseyi, Maduro karşıtı referandum düzenlenmesi için yapılan imza toplama kampanyasını durdurmuştu. 8 muhalif isme yurt dışına çıkma yasağı getirilmesi krizi daha da tırmandı.

Venezuela’da muhalefet partileri ekonomik ve siyasi krizden sorumlu tuttukları Maduro’nun görevden ayrılmasını talep ediyor.

Anayasaya göre, referandumun 10 Ocak’tan sonraya kalması Maduro’nun ülke yönetimine devlet başkanı yardımcısını getirmesine imkan sağlıyor.

Kaynak: Euronews Türkçe

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.