1. HABERLER

  2. LATİN AMERİKA

  3. Venezuela'da halkın yüzde 95'i yoksul
Venezuela'da halkın yüzde 95'i yoksul

Venezuela'da halkın yüzde 95'i yoksul

Petrol zengini olmasına rağmen insani krizin eşiğinde olan Güney Amerika ülkesi Venezuela'da, "aşırı yoksulluk seviyesinde" yaşayanlar nüfusun yüzde 75'ini geçti.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Petrol zengini olmasına rağmen insani krizin eşiğinde olan Güney Amerika ülkesi Venezuela'da, "aşırı yoksulluk seviyesinde" yaşayanlar nüfusun yüzde 75'ini geçti.

Araştırmalara göre 28 milyon nüfuslu ülkede halkın yaklaşık yüzde 95'inin de "yoksulluk seviyesinde" hayatlarını sürdürdüğü kaydediliyor.

Venezuela'nın en büyük özel eğitim kurumlarından Andres Bello Katolik Üniversitesi, 2020-2021 yılına dair Ulusal Yaşam Koşulları Araştırması (ENCOVI) kapsamında ülke nüfusunun yaşam koşullarını değerlendirdi.

Buna göre, Venezuela'da "aşırı yoksulluk" içinde yaşayan nüfusun oranı Covid-19 salgınının da etkisiyle geçen seneye oranla yüzde 10 artış gösterdi. Ülkedeki aşırı yoksul oranı yüzde 67.7'den yüzde 76.6'ya çıkarken yaklaşık 22 milyon insanın kötü şartlarda yaşadığı kaydedildi.

Verilere göre, OPEC üyesi petrol zengini bir ülke olmasına rağmen halkın en az yüzde 20'sinin benzin alamadığı belirtilirken, asgari ücretin 3 ABD Doları'nın altında olduğu ve ülkedeki özel sektör yatırımlarının da gittikçe küçüldüğü kaydedildi.

Ülkede 25 milyonu aşkın kişi yoksulluk seviyesinde yaşarken et, süt, yumurta, şeker, un, ekmek, pirinç, sebze ve meyve gibi temel gıda maddeleri fiyatlarının yüksek olduğu ülkede bunun yanında çoğu hasta da yeterli ilaca erişemiyor. Birçok kişi paranın değeri olmadığı için yiyecek ve içecek ürünleri takas yoluyla temin ediyor.

Ülkenin 23 eyaletinden 21'inde toplamda 14 bin kişiyle yapılan araştırmaya göre Venezuela'daki en büyük sorunlardan biri de işsizlik. Yapılan röportajlarda çoğu kişi işsiz olduğunu ve günün büyük bir kısmını evlerinin önünde oturarak geçirdiğini ifade ediyor.

"Krize sebep ABD yaptırımları değil, Maduro hükümeti ülkeyi yönetemiyor"

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ve hükümetine göre ülkede yaklaşık 7 senedir süren ekonomik krizin sebebi Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) uyguladığı ekonomik yaptırımlar. Ancak halkın büyük bir kısmı yapılan anketlerde hükümetin ülkeyi iyi idare edemediğini ve krize büyük oranda Maduro yönetiminin sebep olduğunu belirtiyor.

Geçtiğimiz günlerde Venezuela, ABD'nin ekonomik yaptırım uyguladığı diğer bir ülke İran ile 6 ay sürecek petrol takası anlaşması imzalamıştı. Söz konusu anlaşma kapsamında Venezuela, İran'a ağır petrol, İran da Venezuela'ya katranı andıran ham petrolünün kalitesini artırmak için kondensat sağlayacak.

Kaynak: Euronews

uygulamabanner.jpg

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.