Venezuela'da nakit sıkıntısına geçici çözüm bulundu

Venezuela'da nakit sıkıntısına geçici çözüm bulundu

Nakit sıkıntısı yaşanan Venezuela'da, söz konusu banknotlar 15 gün daha kullanılacak.

Venezuela'da en çok kullanılan para birimi 100 bolivarlık banknotların tedavülden kaldırılmasıyla yaşanan nakit sıkıntısının ardından hükümet söz konusu banknotların kısa bir süre daha kullanılmasına karar verdi.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, 100 bolivarlık banknotların yerine geçecek banknotların bankalara ve ATM'lere gönderilmemesiyle, nakit sıkıntısı yaşayan vatandaşların protesto gösterilerinin ardından yaptığı açıklamada, tedavülden kaldırma işleminin 2 Ocak'a ertelendiğini belirtti. Yetkililer, 100 bolivarlık banknotların yerini geçecek banknotların bankalara ve ATM'lere gönderilmemesi üzerine kredi kartlarına, havale işlemlerine ve para harcamamaya mecbur bırakılan vatandaşların 6 kentte protesto gösterileri düzenlediğini açıkladı. Gösterilerde polisin müdahalesiyle 1 kişinin yaralandığı, 32 kişinin de gözaltına alındığı ifade edildi.

Nakit sıkıntısının yaşandığı ülkede, ATM'lerden sadece çok düşük miktarlarda para çekilebiliyor.

Uluslararası Para Fonu (IMF) verilerine göre, enflasyon oranının 2017'de 4 haneli rakamlara ulaşmasının beklendiği ülkede hükümet, 2015'ten bu yana verilerini açıklamıyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.