Vize Serbestisinde Hangi Maddeler Eksik?

Vize Serbestisinde Hangi Maddeler Eksik?

AB, Türkiye'nin beş maddeyi daha tamamlamasını istiyor.

AB'nin Türkiye vatandaşlarına vize serbestisi tanınması için Türkiye'nin tamamlaması gerektiğini belirttiği beş madde arasında Terörle Mücadele Kanunu'nda değişiklik, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nda iyileştirme ve Güney Kıbrıs dahil tüm AB üyesi ülkelerle adli işbirliği yapılmasının yer aldığı bildirildi.

Sputnik'in aktardığı bilgide; AB Komisyonu'nun Türkiye vatandaşlarının Schengen vizesinden muaf tutulması için AB Konseyi ve Avrupa Parlamentosu'na olumlu rapor sunmasının ardından sürecin nasıl işleyeceğiyle ilgili üst düzey bir Türk Dışişleri Bakanlığı yetkilisi gazetecilere bilgi verdi. 

AB'nin vize serbestisinin sağlanması için şart koştuğu 72 kriterden beş tanesinin tamamlanmamış durumda olduğunu kaydeden yetkili, kalan beş maddeyi şöyle açıkladı:

— Birincisi: Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Meclis'ten geçti ancak AB'nin Türkiye'den talep ettiği bazı değişiklikler var. Hükümet bunun üzerinde çalışacak, ondan sonra da Meclis'te bir çalışma yapılması söz konusu olabilecek.

— İkincisi: Europol'le operasyonel işbirliği anlaşmasının imzalanması. Bu başlık, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na çok bağlı. Dolayısıyla kişisel verilerle ilgili kanunda tadilat yapıldığı takdirde Europol'le operasyonel işbirliği anlaşması da imzalanacak.

— Üçüncüsü: Terörle Mücadele Kanunu'nda AB'nin Türkiye'den talep ettiği bazı değişiklikler var. Konu AB ile görüşülüyor. Önümüzdeki süreçte Haziran ayında bu konu Türkiye'nin gündeminde olacak.

— Dördüncüsü: Siyasi Etik Kanun tasarısının yasalaşması. Bu kanun Meclis Genel Kurulu'na geldi. Çok kısa bir süre içinde yasalaşacak.

— Beşincisi: tüm AB üyesi ülkelerle adli işbirliği yapılması.

'GÜNEY KIBRIS'I TANIMADAN DA BAŞKA ÜLKELER ÜZERİNDEN ADLİ İŞBİRLİĞİ YAPILABİLİR'

Yetkili, tüm AB üyesi ülkelerle adli işbirliği yapılması şartı uyarınca Türkiye'nin tanımadığı Güney Kıbrıs Rum Kesimi ile nasıl bir işbirliği yapılacağı sorusu üzerine "Biz Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ni tabiatıyla tanımıyoruz. Ama polisler arasında mekanizmalar oluyor, bir başka ülke üzerinden o başvuruları alabiliyorsunuz, tanımadığınızı söyleyebiliyorsunuz" dedi. 

Yetkili, Türkiye'nin tanımadığı ülkelerden örneğin Tayvan ile de Interpol üzerinden benzer işbirliğinin zaman zaman yapıldığını, böyle bir işbirliği yapılmasının o ülkeyi tanıma anlamına gelmeyeceğini ifade etti.

'ZORLU BİR MADDE KALMADI'

Yetkili, Türkiye'nin kriterleri zamanında karşılayıp karşılayamayacağıyla ilgili, "Aslında yapmamız gereken kriterler açısından çok zorlu bir madde kalmadı. Ümit ediyorum ki anlaşma tam olarak sağlanacak ve Temmuz ayından itibaren Schengen bölgesine vizesiz olarak gidebiliyor olacağız" diye konuştu.

AB'NİN ŞART KOŞTUĞU BİYOMETRİK PASAPORTLARIN DAĞITIMI HAZİRAN'DA

AB'nin Türkiye vatandaşlarının Schengen bölgesine vizesiz seyahatleri için şart koştuğu biyometrik pasaportlar konusunda da Türkiye'nin çalışmaları sürüyor. Üst düzey Dışişleri yetkilisinin verdiği bilgiye göre Türkiye'de halihazırda dağıtılan pasaportlarda biyometrik verilerin saklanabileceği bir çip yer alıyor, fakat mevcut pasaportlarda bu çiplerde sadece kişilerin kimlik bilgisi yer alıyor. Türkiye, bu çipe biyometrik verilerin de yüklenebileceği bir yazılım değişikliği yapılması için yaklaşık bir ay önce bir çalışma başlattı. Yazılım değişikliğinin Mayıs ayı ortasında tamamlanması bekleniyor. Bu sistemin hayata geçmesiyle biyometrik verilerin yüklendiği pasaportlar Haziran ayından itibaren verilmeye başlanacak. Mevcut pasaportlardaki çiplere biyometrik verilerin yüklenmesi mümkün olmadığından halihazırda pasaportu bulunanlar da hayata geçmesi durumunda AB ülkelerine vizesiz seyahat için pasaportlarını yenilemek zorunda olacak. 

YENİ PASAPORTLAR İÇİN CÜZDAN BEDELİ ÖDENECE

Halihazırda geçerli pasaportu bulunanlar 87.50 TL pasaport cüzdan bedeli ödeyerek yeni pasaportlarını alabilecek ve bu pasaportlar eski pasaportlarının süresi kadar geçerli olacak, ayrıca bir harç bedeli ödemeyecekler. Dışişleri yetkilisi, Haziran ayında Türkiye'nin devreye geçireceği sistemin şu anda pek çok AB ülkesinde kullanılan sistem olduğunu ifade etti.

YIL SONUNDA YÜKSEK GÜVENLİKLİ PASAPORTLAR DAĞITILMAYA BAŞLANACAK

Türkiye, yılsonundan itibaren ise vatandaşlarına daha yüksek güvenlikli bir pasaport dağıtmaya başlayacak. Üst düzey Dışişleri yetkilisi, bu pasaportlarla ilgili de, "Yıl sonunda ise çok daha farklı, içinde çipi olan, polikarbon sayfası olan, güvenlik özellikleri farklı olan, her sayfasında farklı bir şehrimizden güzellikler bulunan bir pasaport verilmeye başlanacak" dedi. Yetkili, bu pasaportlar için Merkez Bankası Banknot Matbaası ile de işbirliği yapıldığını belirtti. 

'AVRUPA PARLAMENTOSU VE KONSEYDE SIKINTI OLACAĞINI DÜŞÜNMÜYORUZ'

Avrupa Komisyonu'nun olumlu raporunun ardından sürecin nasıl işleyeceğini de anlatan yetkili, komisyonun önerisini AB Konseyi ve Avrupa Parlamentosu'na ileteceğini, her iki kurumun da bunu eşzamanlı olarak gündemine alacağını anlattı. "Avrupa Parlamentosu Başkanı Schultz bunun Haziran ayı içinde parlamentoda sonuçlandırılabileceğini söylemişti. Dolayısıyla bizim beklentimiz Haziran ayı içinde bu kararın alınması. Avrupa Parlamentosu'nda karar salt çoğunlukla alınacak. Konseyde nitelikli çoğunluk uygulaması var. Bununla ilgili de bir sıkıntı olacağını biz düşünmüyoruz. Önümüzdeki dönemde en önemli husus Türkiye'nin bugüne kadar yaptığı çalışmalara ek olarak henüz yetiştirememiş olduğu 5 maddeyi önümüzdeki dönem içinde tamamlaması ve bunun AB'ye iletilmesi, bu süreci yaşıyor olacağız. Ondan sonra da vize muafiyeti süreci başlamış olacak" diye konuştu. 

'VİZE REJİMİMİZİ AB İLE UYUMLU HALE GETİRMEK ZORUNDA DEĞİLİZ'

Yetkili, bir soru üzerine Türkiye'nin vize rejimini AB ile uyumlu hale getirme yükümlülüğü bulunmadığını da ifade ederek şöyle konuştu: 

"Vize rejimimiz devam ediyor. Avrupalılar çeşitli kaygılarını bu süreç içinde söylemişlerdi. Bunların ışığında yeni düzenlemeler yaptık. Örneğin Libya'ya vize muafiyeti vardı, Libya'ya vize koyduk. Üçüncü ülkelerden gelecek Suriyeliler'e vize koyduk. Bizim bu aşamada kendi vize sistemimizi AB'nin vize sistemiyle eşgüdümlü hale getirme mecburiyetimiz yok. Sadece Türkiye'nin güvenlik mülahazalarıyla yapması gerekenler vardı. O çalışmaları gerçekleştirdik, iki-üç ülkeye vize uygulaması başlattık. Ama vize rejimimizi AB ile uyumlu hale getirmek zorunda değiliz."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.