Wikileaks Belgelerini Sızdıran Asker İntihara Teşebbüs Etti

Wikileaks Belgelerini Sızdıran Asker İntihara Teşebbüs Etti

ABD Dışişleri Bakanlığı'na ait 700 binden fazla gizli belgeyi sızdırdığı gerekçesiyle hapis cezası alan eski asker cezaevinde intihara teşebbüs etti.

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın 700 binden fazla gizli belgesini WikiLeaks'e sızdırdığı gerekçesiyle 2013'te hapis cezasına çarptırılan eski asker Chelsea Manning'in geçtiğimiz hafta cezaevinde intihar girişiminde bulunduğu açıklandı. 

 

ABD basınında yer alan haberlere göre, Chelsea Manning'in avukatı intihar girişimini doğruladı. ABD Dışişleri Bakanlığı'nın gizli belgelerini sızdırdığı gerekçesiyle 35 yıl hapis cezasına çarptırılan Manning'in hukuk danışmanlığını yapan grup tarafından açıklama yapıldı. 

 

Açıklamada, "Geçtiğimiz hafta Chelsea, hayatına son verme kararı aldı. Sağlık durumuyla ilgili bilgilerin gizli tutulmasını tercih ediyor ve şu anda tekrar sağlığına kavuşmaya odaklanmak istiyor" denildi. 

 

ABD ordusunda er statüsünde görev yapan Chelsea Manning sağlık durumuyla ilgili sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden da bir açıklama yaptı. 

 

Chelsea Manning adına açılan hesapta paylaşılan mesajda, "Ben iyiyim. Hayatta kaldığım için mutluyum. İlginiz için teşekkür ediyorum. Bunu da atlatacağım" denildi. Twitter'da paylaşılan mesajın, Manning'in birebir sözleri olduğu ve telefonla yazdırdığı belirtildi. 

 

ABD Dışişleri Bakanlığı'na ait 700 binden fazla belgeyi WikiLeaks'e verdiği için 35 yıl hapis cezasına çarptırılan Chelsea Manning askeri bir hapishanede tutuluyor. Manning cezaevinde kaldığı süre içerisinde de asker sayılacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.