Wikipedia: İfade özgürlüğünü savunmaya devam edeceğiz

Wikipedia: İfade özgürlüğünü savunmaya devam edeceğiz

Anayasa Mahkemesi'nin Wikipedia'nın erişime kapatılmasını hak ihlali sayan kararı incelediklerini açıklayan Wikimedia Vakfı 'Türkiye halkıyla yeniden bir araya gelmekten mutluyuz' açıklamasında bulundu.

Anayasa Mahkemesi'nin Wikipedia'nın erişime kapatılmasını hak ihlali sayan kararının gerekçesinin Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından Wikipedia Türkiye’de 3 yıl aradan sonra yeniden erişime açıldı.

Geçen sene erişim engelinin kaldırılması için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuran Wikimedia Vakfı konuyla ilgili açıklamasında “Türkiye halkıyla yeniden bir araya gelmekten mutluyuz " dedi.

Wikimedia Vakfı İcra Direktörü Katherine Maher açıklamasında, "Wikimedia'da herkesin bilgiye erişim hakkını korumaya kararlıyız. Bu önemli anı her yerde bilgi arayanlar adına Türk katılımcı topluluğumuzla paylaşmaktan heyecan duyuyoruz.” ifadelerini kullandı.

"Türkiye halkıyla yeniden bir araya gelmekten mutluyuz"

Anayasa Mahkemesi'nin kararının tam metnini incelediklerini açıklayan Wikimedia ayrıca, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’deki davanın da halen mahkeme tarafından değerlendirildiğini, Türkiye'de ve dünyada bilgiye özgür erişimi ve ifade özgürlüğünü savunmaya devam edeceklerini duyurdu.

Türkiye’de erişim engelinin yürürlükte olduğu süre boyunca özellikle öğrenci, öğretmen ve akademisyenlerin günlük yaşamlarının nasıl zorlaştığı hakkında bilgi sahibi olduklarını belirten Vakıf #WeMissTurkey (Türkiye’yi Özledik) etiketiyle başlattıkları kampanya kapsamında on binlerce destek mesajı aldıklarını da hatırlattı.

Türkçe'de 1 milyondan fazla kayıtlı kullanıcısı bulunuyor

Resmi Gazete'de yayımlanan gerekçeli kararda yer verilen bilgilere göre, 2007 yılı itibarıyla 2 milyon başlığı geçerek tüm zamanların en büyük ansiklopedisi unvanını kazanan Wikipedia, 2017 yılı itibarıyla da aylık yaklaşık 400 milyon tekil ziyaretçi ile dünyanın en fazla ziyaret edilen beşinci web sitesi olmuştu. 2018 yılı itibarıyla 280 ayrı dilde versiyona sahip Wikipedia'nın 5 milyon 764 bin başlık üzerinde çalışan 134 bin aktif editörü var.

Wikipedia'nın İngilizce, Almanca ve Fransızca dilleri en fazla madde içeren versiyonları olurken Türkçe'de ise Temmuz 2019 rakamlarına göre, 1 milyondan fazla kayıtlı kullanıcı, yaklaşık 1 milyon 650 bin sayfa ve yaklaşık 330 bin madde bulunuyor.

Neden kapatılmıştı?

Wikipedia, "Türkiye'yi çeşitli terör gruplarıyla aynı düzlemde ve iş birliği halinde göstermeye çalışan yazı ve yorumlar yapıldığı" gerekçesiyle 2017 yılında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından uyarıldı.

"Türkiye'yi terör gruplarıyla aynı düzlemde gösteren" içeriklerle ilgili herhangi bir işlem yapılmaması üzerine, siteye Türkiye'den erişim 29 Nisan 2017 tarihinde BTK tarafından durdurulmuştu.

uygulamabanner.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.