1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. Yahudi yerleşimciler Filistinlilerin 300 zeytin ağacını kesti
Yahudi yerleşimciler Filistinlilerin 300 zeytin ağacını kesti

Yahudi yerleşimciler Filistinlilerin 300 zeytin ağacını kesti

İsrail hükümeti tarafından Filistin topraklarına yerleştirilen Yahudiler, Haris beldesinin batısında bulunan Et-Tairat bölgesinde Filistinlilere ait 300 zeytin ağacını kesti.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

İsrail yönetimi tarafından Filistin topraklarına yerleştirilen Yahudiler, Haris beldesinin batısında bulunan Et-Tairat bölgesinde Filistinlilere ait 300 zeytin ağacını kesti.

Filistin Enformasyon Merkezi'nin haberine göre, işgal altındaki Filistin topraklarında ikamet eden Yahudi yerleşimciler, sık sık Batı Şeria'da Filistinli çiftçilerin en önemli geçim kaynağı olan zeytin ağaçlarını kesiyor veya ateşe veriyor.

Filistin resmi ajansı WAFA'ya konuşan görgü tanıkları, Batı Şeria'nın Selfit kentinin kuzeybatısındaki Deir Istiya ve Haris kasabalarında zor kullanılarak kurulan "Refafa" yerleşim merkezi sakini bir grup Yahudi yerleşimcinin, Hasan Udeh Sultan’nın mirasçıları ile Ömer ve Abdurrahim Ahmed Simare kardeşlere ait 300’den fazla zeytin ağacını kestiğini bildirdi.

Söz konusu zeytin ağaçlarının kesildiği bölge, daha önce de buraları ele geçirmeye çalışan fanatik Yahudi yerleşimciler ve işgal güçlerinin saldırılarına maruz kalmıştı.

Filistinli kaynaklar, tüm ulusal ve uluslararası insan hakları kuruluşlarına, İsrail rejiminin ve Yahudi yerleşimcilerin haksız ve hukuksuz uygulamalarına son vermeleri için acil müdahale çağrısında bulundu.

Diğer taraftan Selfit Valisi Abdullah Kamil, İsrail rejiminin ve Yahudi yerleşimcilerin bölge halkına ve mallarına yönelik artan saldırılarına sessiz kalmamak gerektiğini vurguladı.

Kamil, kitlesel halk direnişi yoluyla bu ihlalleri durdurmak için sahada pratik adımların atılmasını hızlandırma ve yerleşim yerlerindeki koruma komitelerini harekete geçirme ihtiyacına dikkat çekti.

Konuya ilişkin yaptığı açıklamada Kamil, bölge halkına yönelik tekrarlanan bu saldırıları ve barbarca uygulamaları engellemek için tüm yerel ve uluslararası düzeylerde acil eylem çağrısında bulundu.

İsrail'in 1967'de işgal ettiği Batı Şeria'da kimisi planlı kimisi de plansız olarak kurulmuş 500 civarında Yahudi yerleşim merkezi ve ikamet alanı bulunuyor. Buralarda ikamet eden toplam 700 bin civarında Yahudi yerleşimci, Batı Şeria'da işgal boyunduruğu altında yaşayan Filistinliler için hayatı daha da zor hale getiriyor.

Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki topraklarda bulunan tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor.

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler