Yahudiler Gazze'ye giden yardım tırlarına saldırdı

Yahudiler Gazze'ye giden yardım tırlarına saldırdı

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana tam bir abluka uyguladığı Gazze Şeridi'nde açlıktan ölümler yaşandığı bildiriliyor.

Yahudi yerleşimciler Pazartesi günü Batı Şeria’da Gazze'ye giden yardım kamyonlarının önünü keserek gıda paketlerini yola fırlattı ve tahıl çuvallarını yırtıp yerlere saçtı.

El Halil'in batısındaki Tarkumiya kontrol noktasında saldırıya uğrayan kamyonlar Ürdün'den geliyor ve İsrail saldırıları nedeniyle kıtlıkla boğuşan Gazze Şeridi’ndeki halka gidiyordu.

Beyaz Saray saldırıyı kınadı ve yardım konvoylarının "yağmalanmasını" "tam bir rezalet" olarak nitelendirdi.

Protestonun arkasında olduğu bildirilen grup, Gazze'deki İsrailli rehinelerin tutukluluk hallerinin devam etmesini protesto ettiklerini söyledi.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde protestocuların kamyonlardan kutuları yere devirdiği ve yere düştükten sonra da üzerlerinde tepindikleri görülüyor.

Bazı videolarda akşamın ilerleyen saatlerinde araçların ateşe verildiği görülüyor.

AFP haber ajansına konuşan bir protestocu, Pazartesi günü kontrol noktasında olduğunu çünkü yardım kamyonlarının "diğer askerleri ve diğer İsrail vatandaşlarını öldürmeye çalışan Hamas'ın eline doğru gittiğini" söyledi.

33 yaşındaki Hana Giat, İsrailli rehineler "sağlıklı ve canlı" olarak geri dönene kadar "Gazze'ye yiyecek girmemesi gerektiğini" söyledi.

Bununla birlikte, "kamyonları engellemenin, 'rehinelerin sonuncusu dönene kadar yardım geçmeyecek' diye bağırdığımız etkili ve pratik bir adım olduğunu" ekledi.

ABD ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan protestocuların davranışlarının "kesinlikle ve kesinlikle kabul edilemez " olduğunu ve Beyaz Saray'ın endişelerini "İsrail hükümetinin en üst düzeyine" ilettiğini söyledi.

Öte yandan görüntülerde Yahudi yerleşimcilerin yardım konvoylarına saldırdığı esnada hiçbir İsrailli güvenlik gücünün kendilerine müdahale etmediği görülüyor.

BM Dünya Gıda Programı, Gazze'nin kuzeyindeki Filistinlilerin "tam anlamıyla bir kıtlık" yaşadığı uyarısında bulunmuştu.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana tam bir abluka uyguladığı Gazze Şeridi'nde açlıktan ölümler yaşandığı bildiriliyor.

Aynı tarihten bu yana devam eden İsrail saldırılarında ise 35.000'den fazla kişi hayatını kaybetmiş durumda.

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı'na göre ölenlerin tamamına yakınını kadın ve çocuklar oluşturuyor.

Kaynak: Mepa News

wp.gif

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.