1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. Yardım Kuruluşları İsyan Etti: "BM, Esed İle Koordinasyon İçinde"
Yardım Kuruluşları İsyan Etti: "BM, Esed İle Koordinasyon İçinde"

Yardım Kuruluşları İsyan Etti: "BM, Esed İle Koordinasyon İçinde"

BM’in yardımlarını Suriye rejimi ile koordine etmesini protesto eden 73 Suriyeli yardım kuruluşu örgüt ile işbirliğini durdurduğunu duyurdu.

A+A-

73 yardım kuruluşu tarafından imzalanan açık mektupta “Suriye yönetiminin Şam merkezli BM yardım kuruluşları ile onların ortaklarına önemli ölçüde nüfuz ettiğini çok sayıda kuruluş anlamış bulunmaktır“ denildi.

DW'nin haberine göre; yardım kuruluşları Suriye rejiminin yardım sevkiyatlarını engellediğini, BM'nin ise buna seyirci kaldığını belirttiği açık mektubu BM'nin Türkiye'deki Acil Yardım Ofisi'ne gönderdiği bildirildi.

Açık mektubu imzalayanlar arasında Suriye Amerikan Tıp Birliği (Syrian American Medical Society) ile muhalefet gruplarının aktif olduğu bölgelerde faaliyet gösteren Suriye Sivil Savunma Kuruluşu Beyaz Miğferler de (White Helmets) bulunuyor.

“Siyasi yönlendirmenin olmadığı“ yeni bir program

Suriye'deki BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi'ne (Ocha) gönderilen mektupta söz konusu gruplar, BM‘nin yardım sevkiyatlarına ilişkin bilgi alış verişini içeren programdan ayrılma kararı aldıkları, bunun yerine de “siyasi yönlendirmenin olmadığı“ yeni bir program oluşturmak istedikleri belirtiliyor.

"Milyon dolarlar Esed rejimine aktarılıyor"

İngiliz gazetesi The Guardian kısa bir süre önce Suriye'de çatışmaların başlamasından bu yana milyon dolarların Esed rejiminin çevresindeki kuruluşlara aktarıldığını haber yapmıştı.

Bu iddialara yanıt veren BM ise Suriye'deki halkın acil ihtiyaçlarının karşılanması için Suriye rejimi ile işbirliğine ihtiyaçları bulunduğunu açıklamıştı. Ancak BM'nin yardımlar il dolaylı olarak Suriye rejimine destek olmuş olduğu ifade ediliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.