"YAŞ Toplantısı Öne Alınabilir"

"YAŞ Toplantısı Öne Alınabilir"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "YAŞ toplantısının büyük ihtimalle Genelkurmay'ın talebiyle bir hafta öne alınma durumu var" dedi.

OHAL kararının ardından ilk röportajını Reuters'a veren Erdoğan, "YAŞ toplantısının büyük ihtimalle Genelkurmay'ın talebiyle bir hafta öne alınma durumu var. Bir an önce bunun adımını atacağız" dedi ve YAŞ'ın başkanı Başbakan Binali Yıldırım'ın yanı sıra Milli Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı'nın ilgili birimlerle çalışmalarını yürüttüğünü kaydetti.

Erdoğan "Kısa zaman içinde şu ana kadar yaptıkları hazırlıkları hemen YAŞ'a sunacaklar ve çok kısa zaman içinde yeni yapılanma ortaya çıkmış olacak; yeni yapılanma ile birlikte TSK inanıyorum ki yeni bir kan bulmuş olacaktır" dedi.

YENİ BİR DARBE GİRİŞİMİ İHTİMALİ

Darbe girişiminden çok ciddi bir ders alınmış olması gerektiğini vurgulayan Erdoğan, "Süreç devam ediyor ama biz asla rehavete düşemeyiz. Rehavet içinde olmayacağız. Bizim nasıl planlarımız varsa belki düşman güçlerin de kendilerine göre planları da olabilir ama biz bu planları yakın takibe alarak bunu sürdürdük sürdüreceğiz" dedi. Bu sözleri yeni bir darbe girişimi olabileceği anlamında mı söylediği sorusuna Erdoğan, "Olabilir ama öyle çok kolay olmayacak. Bu defa çünkü çok daha müteyakkız olan bir güç, bir imkan var. Bazı şeyleri geçmişte anlatamadık. Şimdi olay çok daha farklı" dedi.

ERDOĞAN BİR KEZ DAHA TEKRARLADI: İSTİHBARAT ZAAFI...

Erdoğan, darbe girişiminin olduğu gün tatil için gittiği Marmaris'te saat 16.00-16.30 civarında eniştesinden İstanbul'da bazı 'sıkıntılar' olduğuna dair bir telefon aldığını belirterek, "Tabii bu haberi alınca ben doğrusu inanmadım da ve MİT Müsteşarımızı aradım, ulaşamadım. Genelkurmay Başkanımızı aradım, ulaşamadım. Çünkü telefonlara cevap veremiyorlardı… Sıkıntılı da olsa başbakanımızla irtibatlaştık ve bu süreç saat 20.00'ye kadar devam etti. Ne yazık ki bu olayda bir istihbarat zaafının olduğu da açıkça ortadadır. Bunu gizlemenin, saklamanın anlamı yok, ben bunu Müsteşarıma da söyledim. Ciddi bir istihbarat zaafı var. Ben eniştemden bu haberi duyduğum ana kadar ne yazık ki bunu duymadım… Bütün bunlardan ders alarak atılacak adımların şu anda planlamasını, hesabını çok daha farklı şekilde yaptık; değerlendirmesini de yapacağız" dedi.

Genelkurmay Başkanlığı, darbe girişiminden haberdar olan MİT'in olay günü saat 16.00'da konuyu kendilerine aktardığını açıklamış, Erdoğan'ın ise konuyu eniştesinden duyduğunu açıklaması MİT ve Genelkurmay Başkanlığı'nın ilerleyen saatlere kadar Erdoğan'ı neden bilgilendirmediği sorusunu gündeme getirmişti.

GÖZALTI ve TUTUKLAMALARDA SON RAKAMLAR

Erdoğan, darbe teşebbüsünde bulunduğunu belirttiği Gülen cemaatinin başlattığı olaylarda 246 kişinin hayatını kaybettiğini, 2.185 kişinin yaralandığını belirterek, "Şu an itibariyle 10.410 gözaltı; 4.060 tutuklu var. Bu tutukluların 103'ü general, 80'i rütbeli emniyet mensubu" dedi.

Yaşanan bu gelişmelerin ardından MGK'nın tavsiyesi ile Bakanlar Kurulu'nun dün OHAL ilan edilmesini kararlaştırdığını ve bu kararın bugün TBMM'de kabul edildiğini belirten Erdoğan, üç ay sürecek OHAL döneminde atılacak adımlara ilişkin şunları söyledi:ç "Bundan sonraki süreçte üç ay süreyle çok yoğun çalışmalar yapacağız… Burada bir şey söylemem lazım, halkım, milletim kesinlikle en ufak endişeye kapılmasın, her şey yolundadır ve bu OHAL tamamıyla demokratik kurumlarımızın çok daha sağlıklı çalışmasını sağlamak içindir."

OHAL AÇIKLAMASI

Erdoğan, OHAL'in çerçevesinin anayasa ile belirlendiğini belirterek, bu çerçevede kanun hükmünde kararnameler (KHK) yayınlanabildiğini hatırlattı ve, "KHK'larla da hükümete ne lazım olursa onları hazırlayacaktır. Onun adımlarını atacaktır ve devletin yeniden yapılanmasına yönelik bazı adımlar yine bu çerçeve içinde onlar da yapılacaktır. Uzatmada bir mani yok. Şu anda bu üç ay, ama üç ay sonra ikinci bir üç ayı da talep edip, tekrar böyle bir uzatma yapılabilir" dedi.

ANAYASA

Darbe girişimi öncesinde kamuoyunda çok tartışılan ve Binali Yıldırım hükümetinin de önceliklerinden olan başkanlık sistemini de içeren anayasa değişikliği adımının yaşanan gelişmelerin ardından halen gündemlerinde olup olmadığı sorusuna Erdoğan, dar kapsamlı bir anayasa değişikliği konusunda siyasi partilerin görüşebileceği karşılığını verdi. "Bu konuyla ilgili yeni bir anayasa paketi içerisindeki çok geniş maddeler çerçevesinde değil de belki az sayıda bir hazırlık (olabilir). Şu anda parlamentodaki partilerle görüşerek bunun üzerinde durulabilir" diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Eğer parlamentodaki partilerden bu konuda 'Tamam, bunu yapabiliriz; şu kadar değil de şu kadar olsun veya özellikle terör örgütleriyle mücadele, temel hak ve özgürlükler, demokrasi mücadelesi gibi birçok konularda konsensüs sağlanabilirse belki 367'yi parlamentoda yakalama imkanı olamayabilir ama en azından bir halka gitmenin yolu açılabilir. Burada iktidar partisiyle muhalefet partilerine görev düşmektedir."

TBMM'de anayasa değişikliği için 367 milletvekilinin desteği gerekirken, referanduma gitmek için 330 oya ihtiyaç duyuluyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.