Yemen mutlak çöküşün eşiğinde

Yemen mutlak çöküşün eşiğinde

Çocukları Kurtarın örgütü, her hafta 1000 çocuğun tedavi edilebilir hastalıklar nedeniyle hayatını kaybettiğini açıkladı.

Yemen, hastalıklar, yoksulluk, ülkeyi kasıp kavuran savaş ve kaynak yetersizliği  nedeniyle çöküşün eşiğinde. 

Çocukları Kurtarın örgütü, sağlık malzemelerin azlığı ve tıp personelinin kaçması nedeniyle Yemen'deki binlerce çocuğun ölüme terkedildiğini açıkladı. 

Şimdiye kadar en az 1219 çocuk, Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon ve Husi isyancılar arasındaki savaştan dolayı hayatını kaybetti. Buna ek olarak, Yemen'de şu an yılda yaklaşık 10 bin çocuk tıbbi malzeme ve personel eksikliği nedeniyle hayatını kaybetti.

Her hafta bin çocuk ölüyor

Çocukları Kurtarın örgütü Yemen direktörü Edward Santiago, savaş öncesi de çocuk ölümlerinin fazla olduğu ülkede artık her hafta 1000 çocuğun yetersiz beslenme sonucu yada solunum yolu enfeksiyonu gibi önlenebilir hastalıklar nedeniyle öldüğünü söyledi.

Yemen'de her 10 dakikada bir yetersiz beslenme nedeniyle bir çocuğun hayatını kaybettiği belirtiliyor. 

Avrupa Dış İlişkiler Konseyi'nin raporuna göre Yemen halkının yüzde 86'sının insani yardıma ihtiyacı bulunuyor. 

Yemen'de 19 milyon insan temiz suya erişemiyor, 14.1 milyon insan ise düzgün beslenemiyor.

Birleşmiş Milletler verilerine göre; Yemen'de 20 aydır süren çatışmalarda 7 binden fazla kişi öldü, yaklaşık 37 bin kişi yaralandı.

Kaynak: Mepa News

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.