1. HABERLER

  2. YEMEN

  3. Yemen'de Mansur Hadi'nin yetkileri 'Başkanlık Konseyi'ne devredildi
Yemen'de Mansur Hadi'nin yetkileri 'Başkanlık Konseyi'ne devredildi

Yemen'de Mansur Hadi'nin yetkileri 'Başkanlık Konseyi'ne devredildi

Yemen'de Cumhurbaşkanı Abdurrabbu Mansur Hadi'nin yetkilerinin 8 kişiden oluşan 'Başkanlık Konseyi'ne devredildiği bildirildi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Yemen'de Cumhurbaşkanı Abdurrabbu Mansur Hadi'nin yetkilerinin 8 kişiden oluşan 'Başkanlık Konseyi'ne devredildiği bildirildi.

Bugün sabah saatlerinde yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ali Muhsin el-Ahmer'in görevden alındığı kaydedildikten kısa bir süre sonra, söz konusu karar duyuruldu.

Yemen resmi televizyonu üzerinden yapılan ve Kültür ve Turizm Bakanı Muammer el-Eryani'nin okuduğu açıklamaya göre, ülkede 'Başkanlık Konseyi' isimli bir yapı oluşturuldu.

8 kişilik konseyin başkanlığına Tümgeneral Dr. Reşad el-Uleymi getirildi. Ali Abdullah Salih döneminde başbakan yardımcılığı yapan, daha sonra içişleri bakanlığı görevinde de bulunan Uleymi, 2011'de bir suikast girişiminde yaralanmış, Suudi Arabistan'da tedavi görmüştü.

Diğer konsey üyelerinin ise Sultan Ali el-Arade, Tarık Muhammed Salih, Abdurrahman Ebu Zura, Osman Huseyin Mucella, Aydaros Kasım ez-Zebidi, Ferec el-Bahseni ve Abdullah el-Uleymi Bavezir olduğu belirtildi.

Geçiş sürecini Başkanlık Konseyi'nin yürüteceği ve Cumhurbaşkanı Mansur Hadi'nin yetkilerinin konseye devredileceği vurgulandı.

Öte yandan, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman da, karardan kısa bir süre sonra yeni konsey ile bir görüşme gerçekleştirerek destek sözü verdi.

Yemen yönetimini değiştiren inisiyatife Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin öncülük ettiği düşünülüyor.

facebanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.