1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. Yeni Taliban Liderinden ABD'ye Mesaj: Kuvvetinden Korkmuyoruz
Yeni Taliban Liderinden ABD'ye Mesaj: Kuvvetinden Korkmuyoruz

Yeni Taliban Liderinden ABD'ye Mesaj: Kuvvetinden Korkmuyoruz

ABD'nin insansız hava aracı saldırısı sonucu ölen Ahtar Mansur'dan sonraki yeni lider Ahundzade, "Afganistan işgalininin" bitirilmesi çağrısı yaptı.

A+A-

Yeni Taliban lideri Heybetullah Ahundzade bugün Amerika'ya hitaben yayınladığı bildiride; bu ülkeden Afganistan işgalini bitirmesi çağrısı yaptı.

Dünya Bülteni'nin haberine göre; Mayıs ayında Taliban grubunun başkanlığına atanmasından beri ilk kez mesaj yayınlayan Taliban lideri​ Afganistan'daki "işgali" sona erdirmek için ABD'ye çağrıda bulundu. Ahundzade Ramazan Bayramı öncesi yayınladığı konuşmasında ABD'nin gücünün bölgede etkisiz olduğu kabul etmesini, gerçekleri itiraf ederek de işgale son vermelerini istedi.

Ahundzade, "Amerikan işgalciler ve onun müttefiklerine mesajımız şudur:. Afgan Müslümanları ne senin kuvvetin ne de kurnazlığın korkutur. Onlar hayatlarının en aziz hedefi olarak sizinle çatışarak şehit olmayı düşünür." dedi.

"Sen bir grup ya da hizip ile değil bir milletle karşı karşıyasın. Sen (Allah'ın izniyle) kazanan olmadan gideceksin" ifadesini de kullanan Ahundzade'nin mesajı, selefi Ahtar Mansur'un Mayıs ayında komşu Pakistan'da ABD drone saldırısında öldürüldüğünden beri ilk açıklama oldu.

Taliban liderinin açıklaması en az 32 Afgan polisinin öldürüldüğü ve Kabil'de 78 kişi yaralandığı saldırılardan iki gün sonra geldi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.