Yıldırım: Biden Da Türkiye'ye Gelecek

Yıldırım: Biden Da Türkiye'ye Gelecek

Başbakan Binali Yıldırım, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin yanı sıra Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın da Türkiye'yi ziyaret edeceğini söyledi.

Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım Çankaya Köşkü'nde medya mensuplarıyla bir araya geldi. Yıldırım darbe girişimi kapsamında yürütülen operasyonların devam ettiğini belirtti ve soruşturma kapsamında açığa alınanlarla ilgili bilgi verdi.

Yıldırım, "Açığa alınan 76 bin 597 kişi. Memuriyetten çıkartılan 4 bin 897 kişi. Bunların 3 binden fazlası asker, bir kısmı hakim, bir kısmı da sivil memur. Hem açığa alınanlar hem de memuriyetten çıkartılanların toplamı 81 bin 494 kişi" dedi.

Türkiye Başbakanı darbe girişimi sonrasında muhalif partileriyle işbirliği içinde çalıştıklarını vurgulayarak, "Siyasi partiler, başta Cumhuriyet Halk Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi olmak üzere burada çok net duruş ortaya koydular, darbeden, tanktan, tüfekten yana değil demokrasiden yana bir dayanışma içine girdiler. Bizi hemen aradılar, desteklerini verdiler hatta bu süreçte, darbe girişiminden sonra devam etti" diye konuştu.

Yıldırım, Fethullah Gülen'in ABD'den iadesiyle ilgili olarak da, "Fethullah Gülen'in teslim edilmesinden başka ABD ile bir uzlaşmamız olamaz" ifadesini kullandı ve 24 Ağustos'ta Türkiye'ye ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin yanı sıra Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın da geleceğini söyledi.

Diplomatik kaynaklar Türkiye'ye profili yüksek bir isim gelmezse Ankara'nın beklentilerinin karşılanmayacağı yorumunu yapmıştı.

Ankara yönetiminin 15 Temmuz'daki darbe girişiminden sorumlu tuttuğu ve ABD'den iadesini istediği Fethullah Gülen, son olarak Fransız Le Monde gazetesi aracılığıyla hakkındaki suçlamalara yanıt verdi.

Gülen suçlamaları reddetti

Gülen, gazeteye yazdığı makalede, hakkındaki suçlamaları reddetti. Suçlamalarla ilgili uluslararası bağımsız bir soruşturma komisyonu kurulması çağrısı yapan Gülen, "Hakkımdaki suçlamaların onda biri bile kanıtlanırsa Türkiye'ye geri döneceğime ve en sert cezaya katlanacağıma söz veriyorum" dedi.

Darbeyi Gülen hareketinin gerçekleştirdiği suçlamasını reddeden Fethullah Gülen, 'darbe girişimini gerçekleştirenlerin kendisinin ideallerine ve ülkenin birlik ve bütünlüğüne ihanet ettiğini, yüz binlerce cana kıydığını' söyledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.