1. HABERLER

  2. KORONAVİRÜS

  3. "Yoğun bakımdaki 20 hastanın 19'u aşısız"
"Yoğun bakımdaki 20 hastanın 19'u aşısız"

"Yoğun bakımdaki 20 hastanın 19'u aşısız"

Türkiye’de uzmanlar, daha bulaşıcı olduğu bilinen Delta varyantına işaret ederek ağustos ayında yeni bir pik uyarısı yapmaya devam ediyor.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

1 Temmuz’da tedbirlerin büyük kısmının kaldırıldığı Türkiye’de uzmanlar, daha bulaşıcı olduğu bilinen Delta varyantına işaret ederek ağustos ayında yeni bir pik uyarısı yapmaya devam ediyor. Son 26 günde vaka sayısı 6 binin altından 20 bine dayandı.

Yoğun Bakım Derneği eski başkanı Prof. Dr. İsmail Cinel, “Yoğun bakımdaki 20 hastanın 19’u aşısız” dedi.

Cinel, "Şu anda yoğun bakımlarımızda yavaş yavaş bir artışı görme dönemine giriyoruz” diyen Cinel, “Elimizdeki hastaların aşılı olmadığını görüyoruz" ifadesini kullandı.

NTV’den Melike Şahin’e konuşan Prof. Cinel, "Bir tanesi aşılı çıktı diyelim. Kontrol ediyorsunuz. İkinci doz aşısını olmuş fakat iki gün sonra hastalığa yakalanmış. İkinci aşının üzerinden 15 gün geçmesi gerekiyor ki sizin bağışıklığınız olsun." ifadelerini kullandı.

Toplumun aşı karşıtlığı, aşıya uzak durma veya “Ben sonra olurum” deme gibi ‘lüksleri’ olmadığını kaydeden Cinel, iki doz mRNA aşısı olduktan ve 15 gün geçtikten sonra yoğun bakıma yatan neredeyse kimsenin olmadığını söyledi.

Türkiye’de şu anda 39,9 milyon insana birinci doz, 24,5 milyon insana da ikinci doz aşı uygulandı.

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
2 Yorum
İlgili Haberler