1. HABERLER

  2. SURİYE

  3. YPG'nin insanlık dışı IŞİD hapishaneleri ilk kez görüntülendi
YPG'nin insanlık dışı IŞİD hapishaneleri ilk kez görüntülendi

YPG'nin insanlık dışı IŞİD hapishaneleri ilk kez görüntülendi

"İnsan Hakları İzleme Örgütü, IŞİD militanlarının 'insanlık dışı' koşullarda tutulduğunu söyleyerek, vatandaşı oldukları ülkelere bu kişilerin sorumluluğunu almaları çağrısı yaptı."

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

ABD Başkanı Donald Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı telefon konuşmasında Türkiye’nin Fırat Nehri’nin doğusuna harekât düzenleme planlarının önünü açarken, bölgede PKK'nın Suriye kolu YPG öncülüğündeki Suriye Demokratik Güçleri (SDG) denetimindeki IŞİD mensupları ve aileleriyle ilgili sorumluluğu da Türkiye’ye bırakmıştı.

Medyascope'un haberine göre, IŞİD mensuplarının ailesi olarak nitelenen, sayıları 70 bin civarındaki  kadın ve çocuklar kamplarda kalıyor. SDG dört bini yabancı ülke vatandaşı toplam 12 bin IŞİD mensubunu da 7 ayrı hapishanede tutuyor. İngiliz the Times gazetesinin muhabiri Anthony Loyd, geçen hafta 5 bin kişinin tutulduğu bu hapishanelerden birine girdi, koşulları görüntüledi ve tutuklularla konuştu.

SDG komutanı kameralardan IŞİD mensuplarının tutulduğu hücreleri izliyor. (Anthony Loyd, the Sunday Times)

Üzerlerine turuncu tulumlar giydirilmiş, saçları ve sakalları traşlanmış IŞİD mensuplarının hücrelere balık istifi doldurulmuş halde oldukları görülüyor.

SDG denetimindeki hapishanelerde tutulan IŞİD militanları arasında çok sayıda çocuk da var.

Lyod ile konuşan tutuklulardan biri, “Kendi ülkeme dönmek ve yargılanmak istiyorum” diyor ve ekliyor, “herkes hata yapabilir.”

İnsan Hakları İzleme Örgütü, IŞİD mensuplarının “insanlık dışı” koşullarda tutulduğunu söyleyerek, vatandaşı oldukları ülkelere bu kişilerin sorumluluğunu almaları çağrısı yaptı.

twtbanner-001.jpg

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler