Yunanistan darbecileri iade etmiyor: Türkiye'de can güvenlikleri yok

Yunanistan darbecileri iade etmiyor: Türkiye'de can güvenlikleri yok

Yunan mahkemesi, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Yunanistan’a kaçan üç Türk askerinin Türkiye’ye iade edilmesi talebini reddetti.

Yunanistan Devlet Radyosu (ERA) ve haber kanalı Skai, Yunan mahkemesinin 15 Temmuz darbe girişimine karıştığı iddia edilen üç Türk askerinin iade edilmesi talebini reddettiğini duyurdu. Skai'in haberinde diğer beş asker hakkındaki kararın ise bugün verileceği belirtildi. Fransız haber ajansı AFP'nin mahkeme yetkililerine dayandırdığı haberine göre, karara gerekçe olarak söz konusu askerlerin Türkiye'de can güvenliklerinin bulunmaması gösterildi.

Askerlerin avukatı Stavrula Tomara, Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada "Karardan büyük memnuniyet duydum, iade edilmemeleri gerekirdi… Mahkeme tarafsızdı” dedi. Askerlerin avukatları, diğer 5 askerin de Türkiye'ye iade edilmeyeceğini tahmin ediyor.

Avukatların verdiği bilgilere göre, askerler mahkemeye iade edilmeleri durumunda hayatlarının tehlikeye gireceğini anlattı. Buna kanıt olarak da mahkemede, Türkiye'de tutuklanan diğer askerlerin işkence gördüğüne ilişkin bilgi ve videolar gösterildi. Yunan medyasındaki haberlere göre, kaçan askerlerin ailelerinin kovuşturulduğu ve tehdit edildiğine işaret eden Atina’daki savcılık askerlerin iade edilmemesi çağrısında bulundu.

15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından iki binbaşı, dört yüzbaşı ve iki astsubay, askeri bir helikopterle Yunanistan'ın Dedeağaç kentine kaçmıştı.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Yunan mahkemesinin kararının ardından yaptığı açıklamada, Yunanistan'ın NATO'da Türkiye'nin müttefiki olduğunu hatırlatarak, "bizim Yunanistan hükümetinden beklentimiz kesinlikle bu FETÖ mensuplarının Türkiye'ye iadesiyle ilgili her türlü gayreti göstermesidir" şeklinde konuştu. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.