1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Yunanistan Fransa için Batı Afrika'ya asker mi gönderecek?
Yunanistan Fransa için Batı Afrika'ya asker mi gönderecek?

Yunanistan Fransa için Batı Afrika'ya asker mi gönderecek?

Yunan askerlerinin Afrika'da görev alması ihtimali tartışılıyor.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Fransa ile Yunanistan arasında 28 Eylül'de imzalanan savunma iş birliği anlaşması halen ülkede tartışmalara yol açmayı sürdürüyor.

Ancak anlaşmanın, sadece Fransa'nın Yunanistan'a savaş araçları satışı ve askeri desteği ile sınırlı kalmayacağı belirtiliyor.

Bu doğrultuda Yunan askerlerinin Batı Afrika'da Fransa için savaşa dahil olabileceği ifade ediliyor.

Ana muhalefet partisi Radikal Sol İttifak'a (SYRIZA) göre anlaşma, Yunanistan'ı ülke dışında savaşa gönderebilir bu Yunanistan için tehdit oluşturan bir gelişme.

SYRIZA lideri Aleksis Çipras, meclisteki konuşmasında, tıpkı Fransız askerleri gibi Yunan askerlerinin de bölgede ölebileceğini vurgulamıştı.

İktidar ise bunun Yunanistan için önemli bir tecrübe olduğu görüşünde. Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panayotopulos, askerlerinin bölgede Fransa yanında savaşma ihtimalinin önemli bir tecrübe olduğunu söylüyor.

Muhalefetin önde gelen ismi Çipras, SYRIZA'nın 2023 seçiminde iktidara gelmesi halinde, anlaşmanın bu maddelerinin değişeceğinin sözünü veriyor.

uygulamabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.