1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. "Yunanistan sığınmacı çocukları hücrelerde tutuyor"
"Yunanistan sığınmacı çocukları hücrelerde tutuyor"

"Yunanistan sığınmacı çocukları hücrelerde tutuyor"

Ebeveynleri olmadan tek başlarına kaçmış sığınmacı çocuklar aylar boyunca tıka basa dolu hücrelerde alıkonuluyor.

A+A-

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün (Human Rights Watch) Atina’da kamuoyuna açıkladığı raporda, çocukların akrabalık bağı olmayan yetişkinler ile bir arada ve hijyenik olmayan koşullarda ya polis karakollarında ya da mülteci kamplarında tutuldukları suçlamasını yöneltti. DW'nin haberine göre örgüt, sığınmacı çocukların danışma hizmetlerinden, bilgilendirmeden ve hukuksal destekten de ya tamamen yoksun olduklarını, ya da bunlardan çok az yararlanabildiklerini açıkladı.

Rapor mülteci çocukların ifadelerine dayanıyor

İnsan hakları aktivistleri çocukların tıka basa dolu, kirli, tahta kurusu ve böcek dolu hücrelerde tutulduklarını, kimi zaman yataktan yoksun, sıhhi sistemlerin, hijyen koşullarının ve kendilerine ait özel alanların bulunmadığı ortamların varlığından bahsediyorlar. Rapor, Yunanistan'daki nezarethanelerde şu an tutulmakta olan ya da daha önce tutulmuş olan 42 mülteci çocuk ile yapılan mülakatlara dayanıyor.

Raporda ayrıca Yunanistan’da bu yılın başından bu yana refakatçisi olmayan ve sığınma başvurusunda bulunmak isteyen 3 bin 300 çocuğun kayıt edildiği saptanıyor. Yunan yasalarına göre refakatçisi olmayan çocuklar geçici bir barınma yeri bulunana kadar 25 gün, münferit durumlarda ise 45 güne kadar polis nezaretinde tutulabiliyorlar.

İnsan Hakları İzleme Örgütü sürekli yer bulma sorunu olduğundan sürenin uzatıldığına dikkat çekiyor. İnsan hakları savunucuları “Yunan hükümetinin çocukları kendi güvenlikleri açısından nezaret altına aldıklarını ileri sürüyorlar. Ancak çocukların ağzına kadar dolu, pis hücrelerde tutulması onların ihtiyacını duyacakları son şey olacaktır” ifadelerini kullanıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler