1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. Yunanistan: Türkiye ile askeri çatışmaya hazırız
Yunanistan: Türkiye ile askeri çatışmaya hazırız

Yunanistan: Türkiye ile askeri çatışmaya hazırız

Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos, Türkiye ile askeri anlamda çatışmaya hazır olduklarını söyledi.

Independent Türkçe
A+A-

Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos, ülkesini her türlü provokasyona karşı egemenlik haklarını korumak için Türkiye ile askeri anlamda çatışmaya hazır olduğunu söyledi.

Bir televizyon programında konuşan Yunan bakan, Türkiye'nin son zamanlarda provokatif faaliyetlerde bulunduğunu öne sürdü.

Türkiye'nin hamlelerini "agresif" olarak tanımlayan Panagiotopoulos, "Genel anlamda saldırgan bir eğilimde olan bu davranışla başa çıkmanın tek yolunun tüm diplomatik silahları kullanmak ve ordumuzun caydırıcılık kapasitesini artırmak olduğunu düşünüyorum" sözlerini kullandı.

Bakan, bir gazetecinin "Yunanistan Türkiye ile askeri çatışmaya hazır mı?" sorusuna, "Kesinlikle hazır" yanıtını verdi.

Panagiotopoulos, şöyle devam etti:

"Her şey mümkün, buna askeri operasyon da dahil. Biz bunu istemiyoruz, ancak egemenlik haklarımızı korumak için elimizden geleni yapacağımızı belirmek isteriz"

Ne olmuştu?

Türkiye'de geçtiğimiz cumartesi günü (30 Mayıs) Resmi Gazete'de yayımlanan yedi ayrı ilanla Türk Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü'ne (MAPEG) Akdeniz'de Türk karasuları dışında sahip olduğu iki petrol sahasının biri için 116 bin 745 hektar, diğeri için 193 bin 522 hektar ilave ruhsat başvurusu yaptı.

Başvuruyla Yunanistan'a ait ve Türk kıyılarının karşısındaki Rodos, Karpathos (Kerpe), Kasos ve Girit adalarının 6 millik karasularına yakın bölgede hidrokarbon aramalarına başlaması için hükümetten ruhsat talep edildi.

Bunun ardından Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki petrol ve gaz arama planlarına ilişkin olarak AB yönetimine bir mektup gönderdi.

Dün Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başbakanı Fayiz el-Serrac'ı Beştepe'de ağırlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ikili görüşmenin ardından yaptığı basın toplantısında, Doğu Akdeniz'deki petrol ve doğal gaz arama çalışmalarını artırmayı ve geliştirmeyi düşündüklerini söylemişti.

Yunanistan tarafından Türk özel harekat polisi botuna taciz ateşi açıldı

Bu arada Edirne Valiliği, Türk-Yunan sınırında Meriç Nehri'nde devriye görevi yapan polis özel harekat botuna Yunanistan tarafından askeri kamuflajlı bir grup tarafından taciz ateşi açıldığını bildirdi.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, dün akşam saatlerinde Meriç ilçesindeki Rahmanca köyü mülki sınırlarındaki Başyurt Hudut Karakolu yakınlarında Meriç Nehri'nde devriye görevi yapan özel harekat polisinin Türkiye sınırı kısmında ağaç köklerine takılı bir göçmene ait olduğu belirlenen ceset tespit ettiği belirtildi.

Özel harekat polisinin cesedi fotoğrafladığı sırada botlarına Yunanistan tarafından taciz ateşi açıldığı ifade edilen açıklamada, "Yunanistan tarafından 10-12 kişilik askeri kamuflajlı bir grup tarafından polis özel harekat botumuza yönelik taciz ateşi açılmış, görevli personelimizin hemen pozisyon alıp havaya uyarı ateşi açması sonrasında taciz atışı son bulmuştur" ifadesi kullanıldı.

facebanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler