1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Yusuf Kaplan: Kemalizm’le hesaplaşmadan yol alamayız
Yusuf Kaplan: Kemalizm’le hesaplaşmadan yol alamayız

Yusuf Kaplan: Kemalizm’le hesaplaşmadan yol alamayız

Yeni Şafak gazetesi yazarı Yusuf Kaplan, "Türkiye’de Kemalizm’i entelektüel düzlemde tartışmanın mümkün olmadığı" görüşünü dile getirdi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Yeni Şafak gazetesi yazarı Yusuf Kaplan, Türkiye’de Kemalizm’i entelektüel düzlemde tartışmanın mümkün olmadığı görüşünü dile getirirken "Kemalizm’le entelektüel olarak yüzleşeceğiz ve hesaplaşacağız. Yoksa önümüzü tıkayan duvarları göremez, yıkamaz ve ülkemizin önünü açacak, bölgemizi de ayağa kaldıracak uzun soluklu medeniyet yolculuğuna çıkamayız" dedi.

Kaplan, “Kemalizm’le yüzleşmeden ve hesaplaşmadan yol alamayız! Ama şimdi değil!” başlıklı köşe yazısında Kemalizm’le İslâm’ı karşı karşıya getirmenin aptallık olduğunu söylerken şu ifadeleri kullandı:

"Kemalizm, hem toplumu hizaya getirmek, İslâmî kimliğini ve iddialarını adım adım yok etmek için kullanılan bir sopa hem de ülkedeki güç ve çıkar odaklarının güçlerini ve çıkarlarını pekiştirmekte kullandıkları bir sömürü aracı işlevi görüyor."

"Toplum aptallaştırılıyor"

"Toplum aptallaştırılıyor. Bu ülkenin enerjisini, gücünü, dinamizmini yok etmek isteyen şer şirret güçler ve şebek-e-leri, toplumda önce yapay kamplaşmalar oluşturarak, sonra da bu yapay kamplaşmaları gerçeğe dönüştürecek adımları adım adım hayata geçirerek hem bu toplumu birbirine düşürmeye hem de içerden durdurmaya ve çökertmeye çalışıyorlar!"

"Türkiye’nin dışardan büyük dış politika angajmanlarına girdiği, çepeçevre kuşatıldığı, içerde ise anlamsız bir kutuplaşmanın sürekli olarak kaşındığı bir ortamda Kemalizm’le entelektüel olarak yüzleşme ve hesaplaşmakta verimli sonuçlar elde edemeyiz."

"Kemalistlerin de bu toplumu birbirine kenetleyen İslâm konusunda, İslâmî kimlik ve değerlerimiz konusunda daha özenli, saygılı da davranmaları şart."

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
1 Yorum
İlgili Haberler