"Zahran Alluş Suikastinden Suudi Arabistan Sorumlu"

"Zahran Alluş Suikastinden Suudi Arabistan Sorumlu"

El Kaide lideri Zevahiri, son yayınladığı ses kaydında Suriyeli muhalif lider Alluş'un Suudi Arabistan tarafından öldürüldüğünü söyledi.

El Kaide lideri Eymen ez Zevahiri, 2015 yılının sonlarında hava saldırısına hedef olan Ceyşul İslam lideri Zehran Alluş'un ölümünden Suudi Arabistan'ı sorumlu tuttu. Zahran Alluş, Suriye'de Körfez ülkeleri ile yakın ilişkileri olan muhalif bir lider olarak öne çıkıyordu. 

Pazartesi günü yayınlanan ses kaydında Zevahiri, Suudi Arabistan'ın Suriye'deki muhalif grupları bölmek istediğini ileri sürdü. 

Zevahiri, Suudi Arabistan'a "çoğulculuğu kabul eden bir takım düzenlemeleri yürürlüğe soktuğu ve Riyad Konferansı adı altında muhalif gruplarla Suriye rejimini barıştırma çabalarına giriştiği için" lanet okudu.

El Kaide'nin Suriye kolu olan Nusra Cephesi, Suudi Arabistan sponsorluğunda yürütülen konferansı reddetmiş, Ceyşul İslam'dan da sert bir cevap talep etmişti.

Zevahiri, konferanstan sonra Suudi Arabistan'ın "mücahitleri" muhaliflerin saflarından çıkarmak istediğini ileri sürdü ve sonrasında Zehran Alluş'un öldürüldüğünü belirtti.

Suriye'nin başkenti Şam'daki en güçlü muhalif grup olarak öne çıkan Ceyşul İslam'ın lideri Alluş, 25 Aralık 2015'te hedefi iyi belirlenmiş bir hava saldırısının kurbanı oldu. Suriye rejimi saldırıyı üstlenirken, muhalifler saldırının Rusya tarafından gerçekleştirildiğini iddia etti.

"Riyad, yanlış bir ateşkes ile mücahitlerin saflarını bölmeye çalıştı." diyen Zevahiri, 2016 yılından ABD ve Rusya arasında anlaşmaya varılan ve Suriye'de bir ateşkesi öngören ancak başarısız olan anlaşmaya işaret etti.

Zevahiri ses kaydında, "Ateşkes, Rus ve Nusayri-Baas jetlerini Müslümanları öldürmek ve evlerini yakmaktan men etmedi." dedi.

El Kaide lideri ayrıca eleştirilerini, Suudi Arabistan yönetimini destekleyen ilim adamlarına yöneltti ve onları "Suriye'de cihadı bozmakla" suçladı.  

Zevahiri'ye göre; bozuk muhalif gruplar, "Körfez şeyhlikleri" ve Suudi Arabistan krallığı tarafından herhangi bir hükümete sızmak için bir güç olarak görülüyor. 

Alluş'un ölümünden sonra Arapça yayın yapan kaynaklarda, Suudi Arabistanlı yetkililerin suikastin sorumlusu olarak Ürdün'ü gördüklerine dair haberler yer almıştı.

Kaynak: Mepa News

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.