1. TARİH

  2. 13 Şubat 1945: Dresden Bombardımanı
13 Şubat 1945: Dresden Bombardımanı

13 Şubat 1945: Dresden Bombardımanı

ABD ve İngiltere, 13-15 Şubat 1945 tarihleri arasında Almanya’nın Dresden şehrine yakın tarihin en büyük hava saldırılarından birini düzenledi.

A+A-

ABD ve İngiltere, 13-15 Şubat 1945 tarihleri arasında Almanya’nın Dresden şehrine yakın tarihin en büyük hava saldırılarından birini düzenledi.

2. Dünya Savaşı'nın sonlarına yaklaşılırken Müttefik Devletler, Nazi Almanyası'nı mağlup etmenin eşiğindeydi. Sovyet orduları Berlin'e ilerliyordu ve Nazi Almanyası çöküşün eşiğine gelmişti.

Müttefikler, ilerleyişi kolaylaştırmak ve savaşı sona erdirmek için Almanya'da geniş çaplı bir hava harekatı kararı aldı.

Hedefte ilk olarak Nazi Almanyası'nın başkenti ve stratejik merkezi Berlin vardı.

İkinci hedef ise Müttefikler'in stratejik ve askeri bir şehir olarak nitelediği Dresden vardı. Müttefiklerin bu iddiasına rağmen Dresden'deki saldırı askeri bir saldırıdan çok Almanya'yı psikolojik olarak savaş dışına itmeyi amaçlıyordu.

Saldırıların ardından ortaya çıkacak tahribat bu paralelde sadece maddi olmayacaktı.

Binden fazla savaş uçağının katıldığı ağır bombardıman 13 Şubat tarihinde başladı ve 15 Şubat'ta sona erdi. Saldırı sona erdiğinde, Dresden şehri tamamen tahrip edilmiş, sivil alanlar da dahil olmak üzere yerleşim yerleri yerle bir edilmiş haldeydi.

Saldırıda fosfor bombası gibi yasaklı silahlar da kullanıldı.

Şehirde saldırı nedeniyle çıkan yangınlar günlerce devam etti.

Saldırı neticesinde şehirde en az 25 bin insan katledildi.

Dresden bombardımanı, yok edilen bir şehir ve katledilen binlerce siville beraber, yakın tarihin en büyük katliamları arasında yerini aldı.

twtcanli.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler