1. HABERLER

  2. KORONAVİRÜS

  3. 14 günlük koronavirüs karantina süresinde değişiklik yapıldı
14 günlük koronavirüs karantina süresinde değişiklik yapıldı

14 günlük koronavirüs karantina süresinde değişiklik yapıldı

14 gün süren koronavirüs karantina süresi kısaltılarak 10 günde düşürüldü.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

14 gün süren koronavirüs karantina süresi kısaltılarak 10 günde düşürüldü.

Hastalık Kontrol Önleme Merkezi (CDC) ve Avrupa Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (ECDC) tarafından gerçekleştirilen güncellemeler Türkiye’de de hayata geçirildi.

Buna göre, koronavirüse yakalanan bir kişiyle yakın temaslı olanların karantina süresi 14 günden 10 güne düşürülürken, bu kişilerin PCR testi negatif çıkması halinde 8 günde işe dönüşleri sağlanacak.

Karantina süreçlerine dair hükümler şu şekilde güncelleştirildi:

"Yakın temaslılar 10 gün boyunca karantinada kalır.

Karantina dönemi süresince herhangi bir semptom gelişmeyen kişilerin karantinası, PCR yapılmaksızın, 10. günün sonunda biter. Ancak bu kişiler toplumda uyulması gereken tedbirlere devam ederler.

Ayrıca yakın temaslı olan ve izlem süresince semptom gelişmeyen kişilerde, PCR testi sonucuna göre 7. günün sonunda karantina sonlandırılabilir.

PCR testi, ancak kapasitenin uygun olduğu durumlarda, en erken 5. günden sonra evde numune alınarak yapılabilir.

PCR testi negatif çıkan ve semptom gelişmeyen kişilerde 7. günün sonunda karantina sonlandırılır.

Yakın temaslılarda karantina hiçbir şekilde 7 günden önce sonlandırılamaz. Çalışanların 8. günde işe geri dönüşleri sağlanabilir.

Bu uygulama yüksek riskli kişilere (yaşlı bakım evleri, ceza infaz kurumları, bağışıklığı düşük hastalar vb. toplu yaşam alanlar) bakım verilen alanlarda uygulanmaz. Ancak bu kişiler toplumda uyulması gereken tedbirlere devam ederler."

twtbanner-001.jpg

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler