2040'a kadar Almanya'nın üçte biri göçmen olacak

2040'a kadar Almanya'nın üçte biri göçmen olacak

Uzmanlar tarafından yapılan tahminlere göre 2040 yılına kadar Almanya'da her üç kişiden biri göçmen veya göçmen kökenli olacak.20 yıl içinde Almanya'da her 3 kişiden biri göçmen veya göçmen kökenli olacak

Uzmanlara göre 2040 yılına kadar Almanya nüfusunun yaklaşık yüzde 35'i göçmen veya göçmen kökenlilerden oluşacak.

Aman Die Welt gazetesine konuşan İş Piyasası ve Meslek Araştırmaları Enstitüsü (IAB) yöneticisi Herbert Brücker, 20 yıla kadar Almanya’nın büyük kentlerinde nüfusun yüzde 70’inin göçmen kökenli olacağını ifade etti. Brucker, "Şu anda, Alman halkının yaklaşık dörtte birinin göçmen geçmişi var. 20 yılda en bu oran yüzde yüzde 35 veya 40'tan fazla olabilir" diye konuştu.

Şehirlerde bu rakamın daha yüksek olacağına dikkat çeken Brücker, "Bugün büyük şehirlerde bu oranın daha yüksek olduğunu gözlemliyoruz, dolayısıyla ilerde Franckfurt gibi büyük kentlerin yabancı kökenli nüfusu yüzde 65 ile yüzde 70 arasında olacak" diye konuştu.

Brücker’e göre ülke ekonomisinin diri kalması için Almanya'nın göçmen kabul etmeye devam etmesi gerekiyor. AB’nin verilerine göre ekonominin daralmasını önlemek için Almanya'nın 2060 yılına kadar yıllık 400 bin göçmene ihtiyaç duyduğunu gösteriyor.

Bununla birlikte Güney ve Doğu Avrupa ülkelerinden gelen iş gücünün azaldığına dikkat çeken Brücker, Almanya'nın alternatif ülkelerden yüksek vasıflı göçmenler çekmeye devam etmesi gerektiğin belirtti.

Almanya göçmenlere en çok oturum izni veren ikinci ülke

OECD’nin 2019 göç raporunda, 2017 yılında 860 bin kişinin ülkede kalmasına izin veren Almanya, OECD ülkeleri arasında en fazla göçmene kalıcı oturum veren Avrupa ülkesi oldu. Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 36 OECD üyesi ülkeden en çok kalıcı göçmen kabul eden ülke ise ABD ve onu ikinci sıradaki Almanya izliyor.

Raporda, "2015'de bu yana Avrupalı OECD ülkeleri toplamda ABD'den daha çok kalıcı göçmen aldı. Ancak yine de ABD, göçmenler için en büyük hedef ülke olmaya devam ediyor, ardından onu Almanya izliyor." ifadelerine yer verildi.

Uzmanlar İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılması (Brexit) sonrasında Almanya'ya göçün artacağını öngörüyor.

instabanner.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.