1. HABERLER

  2. BİLİM VE TEKNOLOJİ

  3. 5G teknolojisinin sağlık riskleri neler?
5G teknolojisinin sağlık riskleri neler?

5G teknolojisinin sağlık riskleri neler?

Önümüzdeki bir iki sene içerisinde yaygınlaşması beklenen ve internet hızında ciddi bir artış yaşanmasına neden olacak olan 5G teknolojisinin insan sağlığı üzerinde oluşturduğu risklerin ne olduğu belirsizliğini koruyor.

A+A-

Mobil veri teknolojisinde 2G ve 3G'nin ardından 5G konuşulurken üzerinde durulmayan bir soru var: 5G’nin sağlık açısından riskleri neler?

5G’nin teknolojik hayat için faydaları ortada: Süper hızlı bir internet bağlantısı, çok daha hızlı veri transferi, ‘internet of things’in (şeylerin interneti) hayatımızda yaygınlaşması ve bununla birlikte hayatımıza girecek sayısız yeni kolaylık.

Geçtiğimiz Şubat ayında İspanya'nın Barselona kentinde düzenlenen Mobile World Congress'te endüstri liderleri 5G'nin önümüzdeki yıldan itibaren hayatımıza gireceğini açıkladı.

170 bilim insanı ise 5G’nin Avrupa’da yaygınlaşmasının sağlık açısından ne gibi riskler oluşturduğuna dikkat çekti.

5G nasıl bir frekans seviyesine ihtiyaç duyacak?

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) sözcüsünün Euronews’e yaptığı açıklamaya göre; artan veri transferi miktarı göz önünde bulundurulduğunda daha yüksek frekanslara ihtiyaç olacağı açık.

5G’nin ihtiyaç duyacağı frekans aralığı, güncel bağlantıların kullandığından 10 kat daha fazla.

Uluslararası İyonlaştırıcı Olmayan Radyasyondan Korunma Komisyonu’nun (ICNIRP) radyo frekansları ile alakalı hazırlamakta olduğu raporun taslak metninde, yüksek frekansa maruz kalmanın insan sağlığı açısından önemli riskleri taşıdığı ve yüksek radyasyona maruz kalan dokuda ısınma’ yaşandığı belirtiliyor.

ICNIRP’ye göre, insan vücudu küçük ısı artışlarını, spor yaparken kasların ısındığında olduğu gibi, taşıyabiliyor. ‘Eşik’ olarak tanımlanan değerin üzerine çıktığında ise, maruz kalma süresine bağlı olarak, ciddi sağlık sorunları, kalp krizi ve yanıklara sebep olabiliyor.

ICNIRP, risk eşiğinin üzerinde frekansa maruz kalmanın etkileri üzerine detaylı çalışmalara devam ettiklerini, çalışmaları tamamlanmadan somut bilgiler paylaşamayacaklarını belirtti.

5G’nin sağlık üzerindeki etkilerine dair yeterli çalışma yapıldı mı?

Helsinki Üniversitesi’nden moleküler biyoloji profesörü Dariusz Leszczynski Euronews’e yaptığı değerlendirmede 5G’nin sağlık açısından risklerini kimsenin tam olarak bilmediğini söyledi ve "5G emisyonlu radyasyonun etkilerinin biyomedikal olarak araştırılmadığını, 5G’nin güvenli olduğu görüşünün düşük seviyeli radyasyon sağlığa zararlı değildir varsayımına dayandığını" ekledi.

Profesor Leszczynski’ye göre milimetrik dalgalar olarak da bilinen yüksek frekansın bağışıklık sistemi üzerine etkilerinin neler olacağı yeterli seviyede bilinmiyor.

Halk sağlığının korunmasından kim sorumlu?

Avrupa Parlamentosu'nun 2018’de yaptığı açıklamaya göre elektro manyetik dalgaların oluşturabileceği potansiyel sağlık risklerinden korunması konusunda ana sorumluluk üye ülkelere ait.

Leszczynski somut bir tavsiye olarak şunu veriyor: "Mobil cihazınızdan yaptığınız konuşmaları kısa tutmaya özen gösterin. Eğer uzun süre konuşmak zorundaysanız da hoparlör kullanın. Telefonunuzu uzun süre cebinizde taşıyacaksanız da mobil veriyi kapatın.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler