1. HABERLER

  2. AMERİKA

  3. ABD, 20 yıllık 'terörle savaşında' 50 bine yakın sivil öldürdü
ABD, 20 yıllık 'terörle savaşında' 50 bine yakın sivil öldürdü

ABD, 20 yıllık 'terörle savaşında' 50 bine yakın sivil öldürdü

ABD'nin 20 yıllık "terörle savaş" döneminde 93.527 hava saldırısı düzenlediği, bu saldırılarda 48 bin sivilin katledildiği belirtildi. Gerçek rakamların çok daha fazla olabileceği ifade ediliyor.

Mepa News | Çatışma Bülteni
A+A-

İngiltere'nin başkenti Londra merkezli sivillere yönelik zararlı izleme kurumu Airwars'ın yayınladığı rapora göre ABD Ekim 2001'de başlattığı ve 20 yılını doldurmak üzere olan "terörle savaşında" hava saldırılarıyla 48 binden fazla sivili öldürdü.

Rapora göre ABD "terörle savaş" kapsamında Afganistan, Irak, Suriye , Somali, Libya, Yemen ve Pakistan'da uçak, helikopter ve insansız hava araçlarıyla 93.527 saldırı gerçekleşti. Bu saldırıların en yoğunlaştığı dönem ve yer Mart-Nisan 2003'te işgali esnasında Irak oldu.

ABD Irak'ta Mart-Nisan 2003'te 18.695 hava saldırısı gerçekleştirdi, 5600'dan fazla sivil öldü.

ABD'den raporla ilgili açıklama yapılmadı

Raporda hava saldırılarının ve sivil kayıpların bu rakamların üzerinde olmasının da muhtemel olduğu vurgulandı. ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) bu raporla ilgili herhangi bir açıklamada bulunmadı.

"1 milyondan fazla insan öldü"

Geçtiğimiz günlerde Brown Üniversitesi'nin Savaş Maliyetleri Projesi tarafından yayınlanan önemli bir rapora göre de ABD'nin 2001'den bu yana sürdürdüğü "teröre karşı savaş" 1 milyondan fazla insanın ölümüne ve 8 trilyon dolardan fazla masrafa mâl olduğu belirtilmişti.

Brown Üniversitesi'nin çalışmasının hesaplamalarına göre ölen ABD askeri ve güvenlik görevlisi sayısı yaklaşık 15 bin.

ABD'nin desteklediği rejimlerin de 350 binden fazla askeri öldü. ABD karşıtı güçlerin askeri kaybı yaklaşık 200 bin, ABD ve müttefiklerince öldürülen sivil sayısı ise 450 bin civarında.

Bu ve benzeri raporların tümünde ABD ve müttefiklerince öldürülen asker sayılabilecek yaştaki herkes de elinde silah olsun ya da olmasın genellikle karşı tarafın askeri kaybı olarak yansıtılıyor. Bu durum da oldukça eleştiriliyor.

Kaynak: Mepa News

uygulamabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.