1. HABERLER

  2. AFGANİSTAN

  3. ABD, Afganistan'a ait 7 milyar doları 11 Eylül'de ölenlerin ailelerine verebilir
ABD, Afganistan'a ait 7 milyar doları 11 Eylül'de ölenlerin ailelerine verebilir

ABD, Afganistan'a ait 7 milyar doları 11 Eylül'de ölenlerin ailelerine verebilir

Afganistan'ın Amerika Birleşik Devletleri'ndeki 7 milyar dolarının nereye aktarılacağı tartışma konusu oldu.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Afganistan'ın Amerika Birleşik Devletleri'ndeki 7 milyar dolarının nereye aktarılacağı tartışma konusu oldu.

11 Eylül'de ölenlerin yaklaşık 150 aile üyesinin, 20 yıl önce, El Kaide ve Taliban'a kayıpları için açtığı davada davacılara yaklaşık 7 milyar dolar değerinde tazminat ödenmesine karar verildi.

Ancak diğer yandan Afganistan'daki yeni yönetim, ülkeye ait olan 10 milyar dolarlık rezervin kendilerine iade edilmesi gerektiğini belirtiyor.

Euronews'in New York Times'tan aktardığı habere göre Biden yönetimindeki üst düzey yetkililer, paranın Taliban'a mı yoksa 11 Eylül davacılarına mı verileceğini tartışıyor.

Bu noktada açıklığa kavuşturulması gereken konulardan birinin ABD'nin merkez bankası hesabındaki parayı kullanmak için Washington'ın Taliban'ı meşru Afgan hükümeti olarak tanıyıp tanımayacağı olduğu belirtiliyor. Bu noktada ABD yönetiminin cuma gününe kadar mahkemeye kararını açıklaması planlanıyor.

Para nasıl bölüşülecek?

Adalet Bakanlığı, hükümetin paraya el koyması durumunda bunu bölüşmek için 11 Eylül davacılarının avukatları ile müzakereler yapıyor.

Davacılardan eşi Güney Kulesi'nin 101. katında çalışan Fiona Havlish ve yine eşi kaçırılan uçaklardan birinin Dünya Ticaret Merkezi'ne çarpan uçağın pilotu olan Ellen Saracini, dava sürecinde yönetimin kendilerine yardım etmesi gerektiğini söyledi.

Davacılar, “11 Eylül 2001 terör saldırılarında eşlerimiz öldürüldükten sonra onlar adına adaleti sağlamak için yıllarca mücadele ettik” dedi.

Taliban, Ağustos ayında ülkenin kontrolünü ele geçirdikten sonra, New York Federal Rezervi, Afgan Merkez Bankası'nın hesabına erişimi engelledi. Böylece, Afganistan devletine ait olan 10 milyar dolarlık rezerv kısıtlanmış oldu.

Paranın bir kısmı Afganistan'a insani yardım için gönderilebilir

Davacıların avukatları Adalet Bakanlığı ile müzakerelere başladı. Konuya aşina olan kaynaklar, Biden yönetiminin onları mahkemede desteklemesi halinde 7 milyar doları üç alıcı kategorisi arasında bölüştürmek için bir anlaşma önerdiğini söyledi.

Paranın bir kısmının 11 Eylül saldırılarında ölenlerin binlerce eş ve çocuğuna gideceği ifade ediliyor.

Yine paranın bir kısmının Afganistan'da gıda ve ilaç sağlamak gibi insani yardım çalışmaları yapan çeşitli kuruluşlara bağışlanması bekleniyor.

twtbanner-001.jpg

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler