"ABD Afganistan'dan çekildikten sonra da Taliban'a hava saldırıları düzenleyebilir"

"ABD Afganistan'dan çekildikten sonra da Taliban'a hava saldırıları düzenleyebilir"

ABD'nin, Afganistan çekilme sürecinin ardından da Taliban'a yönelik hava saldırılarına devam edebileceği ifade edildi.

ABD'nin, Afganistan çekilme sürecinin ardından da Taliban'a yönelik hava saldırılarına devam edebileceği ifade edildi.

New York Times'ta Helene Cooper, Eric Schmitt ve Thomas Gibbons-Neff imzasıyla yayınlanan haberde, ABD'nin büyük şehirleri ve özellikle başkent Kabil'i ele geçirmeye çalışması halinde Taliban'ı vuracağı belirtildi.

"Pentagon Taliban'ı vurmak istiyor"

Üst düzey ABD'li yetkililere dayandırılan habere göre, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), yönetimden Taliban'ı vurmak için izin almayı düşünüyor.

ABD Başkanı Biden ve danışmanlarının, Afganistan'dan çekilme sonrası hava saldırılarının da sona ermesini planladığı biliniyordu. Ancak askeri yetkililer, Taliban'ın ilerleyişini bir "ulusal güvenlik tehdidi" olarak değerlendirip, hava saldırılarını sürdürme eğiliminde.

Henüz resmi bir karar alınmamış olsa da, başkent Kabil başta olmak üzere büyük şehirlere Taliban saldırıları olması halinde ABD'nin savaş uçaklarıyla devreye girmesi ihtimali oldukça yüksek görülüyor.

Söz konusu karar onaylanırsa ABD ordusu, Biden'ın onayına gerek kalmadan Afganistan'ı vurabilecek. Bu kapsamda ABD'nin Afganistan'ı daha kolay hedef almak için Pakistan ve Orta Asya'dan üs talep edeceği de belirtiliyordu.

Taliban'ın yanı sıra El Kaide ve IŞİD'e karşı da hava saldırıları düzenlenebileceği vurgulanıyor.

Taliban'a yönelik şehir alanlarında düzenlenen hava saldırılarıyla, Afganistan'da Taliban iktidarının önüne geçilmesi ve Taliban'ın güç kazanmasının engellenmesi amaçlanıyor.

Bu hava saldırılarında sivil kayıplarının yaşanmasından endişe ediliyor.

ABD, Taliban ile 29 Şubat 2020 tarihinde imzaladığı anlaşmayla, 1 Mayıs 2021 tarihinde Afganistan'ı tamamen terk etmeyi taahhüt etmişti. Ancak Biden yönetimi bu karardan dönerek, tarihi Eylül 2021'e ertelemişti.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.