1. HABERLER

  2. AFGANİSTAN

  3. "ABD Afganistan'dan çekilirken yerine CIA destekli özel güçleri bırakacak"
"ABD Afganistan'dan çekilirken yerine CIA destekli özel güçleri bırakacak"

"ABD Afganistan'dan çekilirken yerine CIA destekli özel güçleri bırakacak"

ABD'nin Afganistan'dan çekilirken geride CIA destekli özel askeri güçleri bırakacağı öne sürüldü.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

ABD'nin Afganistan'dan çekilirken geride Merkezi İstihbarat Teşkilatı CIA destekli özel askeri güçleri bırakacağı öne sürüldü.

Afganistan'da faaliyet gösteren gazeteci ve fotoğrafçı Stefanie Glinski, Foreign Policy için kaleme aldığı yazısında, ABD'nin Afganistan'dan resmi olarak çekildikten sonra da ülkede faaliyet göstereceğini iddia etti.

ABD ile Taliban arasında gerçekleştirilen Afganistan konulu barış görüşmelerinde sona yaklaşılırken, CIA'in eğittiği askeri güçlerin Afganistan'da faal halde kalacağını öne süren Glinski, Kabil hükümetinin de belirli ölçüde ülkede yer almaya devam edeceğini savundu.

CIA, Afganistan'da "01" ve "Host Muhafaza Güçleri" gibi belli başlı özel birliklere destek oluyor.

Bu birlikler CIA tarafından eğitip donatılan yerel güçlerden oluşurken, Afganistan'da sivillere yönelik baskınlar, adam kaçırmalar ve insan hakları ihlalleri ile anılıyorlar.

Özellikle Host Muhafaza Güçleri adlı oluşum, ABD'nin Afganistan işgali öncesinde, Kabil hükümetine bağlı Afgan Ulusal Ordusu'ndan daha önce teşkil edilmişti.

Söz konusu oluşum bölgede El Kaide ve Taliban bağlantısı olan kişilere yönelik olarak kullanıldığını ifade etse de, yerel kaynaklar bu güçlerin silahlı gruplarla alakası olmayan sivilleri de hedef aldığını ifade ediyor.

ABD'nin ülkeden çekilmesinin ardından Kabil hükümeti ve CIA destekli bu güçlerin Kabil, Host gibi belirli şehir merkezlerini kontrol etmeye devam edebileceği tahmin ediliyor.

Kaynak: Mepa News

uygulamabanner.jpg

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler