1. HABERLER

  2. AFGANİSTAN

  3. ABD: Afganistan'dan tamamen çekilmeyebiliriz
ABD: Afganistan'dan tamamen çekilmeyebiliriz

ABD: Afganistan'dan tamamen çekilmeyebiliriz

ABD Merkez Kuvvetler Komutanı General Kenneth McKenzie, ABD'nin Taliban ile yaptığı anlaşmaya dair açıklamalarda bulundu.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Kenneth McKenzie, ABD Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komitesi'nde Afganistan'da son duruma dair açıklamalarda bulundu.

McKenzie, 29 Şubat'ta Katar'ın başkenti Doha'da imzalanan anlaşma sonrası Taliban'ın ABD öncülüğündeki NATO koalisyonu güçlerine saldırı düzenlemediğini ancak Kabil hükümetini hedef aldığını ifade etti.

Taliban'ın El Kaide'ye karşı bir adım atacağını düşünmediğini ifade eden Mc Kenzie, ABD güçlerinin ülkeden çekilmesi sürecine dair soruları da yanıtladı.

"Taliban'a güvenmek zorunda değiliz, onlardan hoşlanmak zorunda da değiliz." şeklinde konuşan ABD'li general, ülkede anlaşma şartlarının uygulanıp uygulanmadığının gözlemleneceğini söyledi.

CENTCOM komutanı McKenzie yaz aylarına kadar ülkedeki asker sayısını 8600'e düşüreceklerini, ancak şartlar uygun olmazsa daha fazla askeri ülkeden çekmeyi tavsiye etmeyeceğini dile getirdi. McKenzie "Bu benim vereceğim bir karar değil. Ancak tavsiyem bu olurdu." ifadelerini kullandı.

McKenzie, Taliban saldırılarına karşı Kabil hükümeti güçlerine destek verebileceklerini de sözlerine ekledi.

Kaynak: Mepa News

haber-altliklari-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler