1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. ABD Başkanı Trump: Rusya, İran ve Esed masumları öldürüyor
ABD Başkanı Trump: Rusya, İran ve Esed masumları öldürüyor

ABD Başkanı Trump: Rusya, İran ve Esed masumları öldürüyor

ABD Başkanı Donald Trump, Suriye, Rusya ve İran'a İdlib'deki saldırılarını durdurma çağrısı yaptı.

A+A-

ABD Başkanı Donald Trump, Suriye, Rusya ve İran'a İdlib'deki saldırılarını durdurma çağrısı yaparak, "Türkiye, katliamı durdurmak için çalışıyor." ifadelerini kullandı.

Trump, resmi Twitter hesabı üzerinden, Beşar Esed rejimi ve Rusya'nın İdlib'deki saldırılarına yönelik açıklamada bulundu.

ABD Başkanı Trump, "Rusya, Suriye ve İran, İdlib'de binlerce masum insanı öldürüyor veya öldürmek üzere, bunu yapmayın. Türkiye, katliamı durdurmak için çalışıyor." değerlendirmesini yaptı.

DSÖ: Son günlerde 130 bin sivil yerinden edildi

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib ilindeki sivillerin sağlık durumundan büyük endişe duyulduğunu, son günlerde bölgede artan saldırılardan dolayı 130 bin sivilin yerinden edildiğini bildirdi.

DSÖ'den yapılan yazılı açıklamada, isim verilmeden Beşar Esed rejimi ve Rusya'nın İdlib'deki saldırılarına atıfta bulunuldu.

"DSÖ, Suriye'nin kuzeybatısındaki sağlık koşullarının kötüleşmesinden derin endişe duyuyor." ifadesine yer verilen açıklamada, bölgedeki saldırıların siviller üzerindeki olumsuz etkilerinin yanı sıra zorlu hava koşullarının insani durumu daha da zorlaştırdığına dikkat çekildi.

Açıklamada, Suriye genelinde sağlık hizmetlerine ihtiyaç duyan 12 milyon kişinin, 2,7 milyonunun ülkenin kuzeybatısında, 500 bininin de İdlib'in güneyinde yaşadığı belirtildi.

İdlib'de şimdiye kadar 14 temel sağlık merkezi ve 2 hastanenin güvenlik koşulları nedeniyle kapatıldığının DSÖ'ye bildirildiği aktarılan açıklamada, bölgedeki saldırıların devam etmesi durumunda faaliyette olan 42 sağlık kuruluşunun da hizmetlerini askıya alma riskiyle karşı karşıya olduğu uyarısında bulunuldu.

Açıklamada, kasım ayında Suriye genelinde sağlık kuruluşlarına yapılan 83 saldırının 63'ünün (yüzde 83) İdlib'de olduğu bilgisi paylaşıldı.

Siviller, Türkiye sınırına yığılmaya devam ediyor

İdlib'de Beşar Esed rejimi ve Rusya'nın saldırıları nedeniyle 24 saatte 2 bin sivil daha Türkiye sınırı hattı yakınlarına göç etmek zorunda kalırken, kasım başından bu yana yerinden edilen sivil sayısı 217 bine yükseldi.

Rejim ve destekçilerinin kasım ayı başından itibaren süren saldırıları ve 20 Aralık'ta başlattıkları operasyon neticesinde İdlib'in güney kesimlerindeki nüfus, Türkiye sınırı hattına doğru yığılmaya devam ediyor.

Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib ili neredeyse iç savaşın başından bu yana muhaliflerin ve rejim karşıtı silahlı grupların kalesi niteliğinde bulunuyor. İç göçle nüfusu 4 milyona ulaşan İdlib'in merkezi, Mart 2015'te muhaliflerin kontrolüne geçti. İdlib, rejimin en yoğun hedef aldığı bölgelerin başında geliyor.

uygulamabanner.jpg

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler