1. HABERLER

  2. AMERİKA

  3. ABD Bosna Hersek seçimini değerlendirdi: Memnunuz
ABD Bosna Hersek seçimini değerlendirdi: Memnunuz

ABD Bosna Hersek seçimini değerlendirdi: Memnunuz

Washington yönetimi, Bosna Hersek'te yapılan seçimler hakkında değerlendirmede bulundu.

AA
A+A-

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Bosna Hersek'te yapılan genel seçimlere ilişkin yazılı açıklama yaptı.

"İki ülke olarak kalıcı bir dostluk sürdürüyoruz"

Sözcü Nauert, açıklamada, "ABD, Bosna Hersek vatandaşlarının 7 Ekim'deki genel seçimlere katılmalarından memnun. İki ülke olarak kalıcı bir dostluk sürdürüyor ve kararlı, başarılı bir Bosna Hersek hedefine bağlı kalmaya devam ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) seçim gözlemcileri, uluslararası gözlem ekipleri ve yerel STK'lara atıfta bulunarak ABD'nin seçim süreci ile ilgili bazı endişeler taşıdığını ifade eden Sözcü Nauert, şunları söyledi:

"Seçmen kütüklerinin doğruluğu, seçim gözlemcilerinin tarafsızlığı, medyaya adil erişim ve kamu kaynaklarının kötüye kullanılması konularında endişeler taşıyoruz. Bu tür endişeler, Bosnalı yetkililerinin tamamen adil ve şeffaf bir seçim açıklamalarıyla çelişiyor. Bu sebeple Bosnalı yetkilileri AGİT gözlemcileri tarafından dile getirilen eksiklikleri gidermeye teşvik ediyor, tüm ilgili taraflar ve vatandaşların yerleşik yasal kanallar aracılığıyla haklarını aramasına ve tüm siyasi liderleri zafer ve yenilgiye hoşgörülü olmaya davet ediyoruz."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
İlgili Haberler