1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. ABD Büyükelçisi: İran havayollarının uçtuğu ülkeler güvende hissetmemeli
ABD Büyükelçisi: İran havayollarının uçtuğu ülkeler güvende hissetmemeli

ABD Büyükelçisi: İran havayollarının uçtuğu ülkeler güvende hissetmemeli

Alman hükümetinin İran havayolları Mahan Air’e yönelik yaptırım kararını takdir eden ABD’nin Berlin Büyükelçisi 'Mahan Air’in uçtuğu ülkelerin kendini güvende hissetmemesi' gerektiğini belirtti.

Deutsche Welle
A+A-

Alman hükümetinin İran havayolu şirketi Mahan Air'e yaptırım uygulama kararı ABD'nin Berlin Büyükelçisi Richard Grenell tarafından memnuniyetle karşılandı. Grenell, Alman Haber Ajansı'na (dpa) yaptığı açıklamada, "Mahan Air'in uçtuğu hiçbir ülke kendini güvende hissetmemeli” dedi.

Mahan Air, İran dışında aralarında Paris, Milano, Barcelona gibi kentlerin bulunduğu 20 uçuş noktasına seferler düzenliyor.

Alman hükümetinin yaptırım kararını öven ABD Büyükelçisi, "Bunun Alman hükümetinin  harika bir adımı olduğunu düşünüyorum. Bu Almanya'nın bir lider olduğunu gösteriyor" şeklinde konuştu. Ancak Büyükelçi Grenell, Alman hükümetinin bu kararı ile İran'ın nükleer anlaşması arasında bağlantı görmediğine işaret etti.

ABD'nin İran ile imzalanan nükleer anlaşmadan çekilmesine rağmen Almanya, Fransa, İngiltere, Rusya ve Çin anlaşmayı kurtarmak için çaba gösteriyor.

Maas: Yaptırım kararı gereken bir karardı

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas da, Mahan Air'e yönelik yaptırımlara rağmen, nükleer anlaşmaya verdikleri destek açısından bir değişiklik olmayacağını belirtti. Maas, İran ile imzalanan nükleer anlaşmanın Alman hükümeti için büyük önem taşıdığını vurguladı.

Alman Dışişleri Bakanı, ancak bazı gelişmelere gereken tepkinin verileceğinin de altını çizdi. Bu çerçevede Mahan Air'e ait uçakların ülkeye iniş izinlerinin iptal edildiğini belirten Maas, "Bu Almanya'nın güvenlik çıkarları ile ilgili, gereken bir karar" dedi. İran'ı izlediği siyaset konusunda uyaran Maas, "Gelecekte de, terörizme destek, casusluk gibi konular söz konusu olduğunda, bu gelişmelere uygun tepkiyi vereceğiz" şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler