1. ÇATIŞMA BÜLTENİ

  2. SURİYE

  3. ABD, Fırat'ın doğusundaki üsten görüntüler yayınladı
ABD, Fırat'ın doğusundaki üsten görüntüler yayınladı

ABD, Fırat'ın doğusundaki üsten görüntüler yayınladı

YPG/PKK kontrolündeki bölgeden yayınlanan görüntülerde ABD Hava Kuvvetleri'ne ait savaş helikopterleri görülüyor.

Mepa News | Çatışma Bülteni
A+A-

ABD askeri kaynakları tarafından kısa bir süre önce yayınlanan görüntülerde, Rakka'nın kuzeyindeki Ayn İsa bölgesi yakınlarında bulunan bir üste konuşlu savaş helikopterleri görülüyor.

AH-64E Apache ve UH-60 Black Hawk tipi helikopterlerin görüntülerinin yer aldığı videonun, Rakka'nın kuzeyindeki Lafarge çimento fabrikasından aktarıldığı ifade ediliyor.

Üs olarak kullanılan Lafarge çimento fabrikasının konumu:

30 Haziran 2018 tarihinde Suriye'deki Ayn İsa yakınlarında bir üste kaydedildiği ifade edilen görüntülerde, AH-64E Apache tipi saldırı helikopterinin uçuş öncesi son operasyonel kontrollerinin gerçekleştirildiği görülüyor.

ABD öncülüğündeki koalisyon, geçtiğimiz dönemde IŞİD'e karşı Suriye'de düzenlenen operasyonlarda kara gücü olarak kullandığı YPG/PKK güçlerine yoğun hava desteği sağlıyordu. 

ABD ordu kaynakları tarafından servis edilen video:

Apache helikopterler ve A-10 savaş uçaklarıyla yoğun olarak yakın hava desteği sağlanan güçlerin, IŞİD karşısında ilerlemesi bu şekilde sağlanabilmişti.

Aynı şekilde Türkiye'deki İncirlik Hava Üssü'nde bulunan A-10 Thunderbolt tipi savaş uçaklarıyla da ABD tarafından YPG/PKK güçlerine hava desteği sağlanmıştı. ABD IŞİD'e yönelik operasyonların kısmen sona ermesinin ardından A-10'ların önemli bir kısmını Afganistan'a gönderdi.

Kaynak: Mepa News

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler