ABD ile Çin arasındaki yatırımlar 9 yılın en düşük seviyesinde

ABD ile Çin arasındaki yatırımlar 9 yılın en düşük seviyesinde

ABD ile Çin arasındaki yatırımlar, dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki gerginliğin etkisiyle 9 yılın en düşük seviyesine geriledi

ABD ile Çin arasındaki iki yönlü yatırımlar, dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki ilişkilerin bozulması ve pandeminin işletme güvenini olumsuz etkilemesiyle 2020'nin ilk yarısında yaklaşık dokuz yılın en düşük seviyesine geriledi.

ABD - Çin Yatırım Projesi'nin analizine göre iki ülke arasındaki doğrudan ve girişim sermayesi toplam yatırımları söz konusu dönemde 10.9 milyar dolar ile 2011'in ikinci yarısından beri en düşük seviyede gerçekleşti. ABD'de geçen yıldan sarkan büyük bir alım olmasaydı toplam daha da düşük olacaktı.

BloombergHT'nin haberine göre, Çin'in ABD'de tamamlanan doğrudan yatırımı ilk altı ayda 4.7 milyar dolar oldu. Bir önceki yılın aynı döneminde 3.4 milyar dolar idi. Bu yılın rakamı Tencent Holdings Ltd.'nin, Universal Music Group Inc.'te 3.4 milyar dolarlık azınlık hissesi almasından destek buldu. ABD'nin -özellikle teknoloji sektöründe- Çin yatırımlarına yönelik daha sıkı kontroller uygulamasıyla birlikte genel olarak transferler düşük kaldı.

Raporda, "Ticaret anlaşmazlıklarının tırmanmasına karşın rakamlar Çinli şirketlerin tarifelerden kaçınmak için faaliyetlerini yerelleştirme amacıyla ABD'de yatırım yaptığına dair pek az kanıt sunuyor. Ayrıca veriler pandeminin ardından Çinli şirketlerin baskı altındaki ABD varlıklarını aldıklarına ilişkin endişelerin abartılı olduğunu gösteriyor." dedi.

ABD'nin Çin'e doğrudan yatırımı yüzde 31 düşüşle 4.1 milyar dolar oldu.

twtbanner-001.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.