ABD ile İsrail arasında 'Golan Tepeleri' gerilimi

ABD ile İsrail arasında 'Golan Tepeleri' gerilimi

İsrail, Amerika Dışişleri Bakanı Anthony Blinken’in Golan Tepelerinin kontrolü konusunda yaptığı açıklamaya tepki gösterdi.

İsrail, Amerika Dışişleri Bakanı Anthony Blinken’in Golan Tepelerinin kontrolü konusunda Washington’un daha önce İsrail yönetimine verdiği koşulsuz desteğin sürekli olamayacağını ima eden açıklamasına tepki gösterdi.

İsrail Başbakanlık Ofisi’nde görevli üst düzey bir yetkili, “Golan Tepeleri (platosu) İsrail’in olmaya devam edecektir.” dedi.

Fransız Haber Ajansı’na konuşan isminin açıklanmasını istemeyen yetkili, “İsrail’in pozisyonu çok açık. Gelecekteki olası senaryolara karşı da Golan Tepeleri İsrail’in olmaya devam edecektir.” ifadesini kullandı.

Blinken, CNN’e yaptığı açıklamada, Golan Tepeleri İsrail’in güvenliği için çok önemli. Ancak, işin hukuksallık boyutu ise başka bir konu” diyerek, ABD’deki yeni yönetimin Golan Tepelerinin kontrolü konusunda İsrail yönetimine olan desteğinin sınırsız olmadığı mesajını vermişti.

Blinken, “Zamanla Suriye'deki durum değişirse, bu inceleyeceğimiz bir şey" diyerek, Golan Tepeleri konusunda Trump yönetimin verdiği koşulsuz desteğin sürmeyeceği uyarısında bulunmuştu.

20 Ocak'ta ABD'de başkanlık koltuğuna oturan Joe Biden, şu ana kadar İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in de aralarında bulunduğu 8 ülkenin liderleriyle telefonda görüşmesine rağmen, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’yu aramadı.

Biden'ın göreve gelmesinin üzerinden yaklaşık 3 hafta geçmesine rağmen henüz İsrail Başbakanı Netanyahu'yu telefonla aramaması, “yeni yönetimin İsrail yönetimine daha mesafeli davranacağı” şeklinde yorumlanıyor.

Eski Başkan Donald Trump, 1981 yılında Suriye’den ilhak edilen Golan Tepelerindeki İsrail’in egemenliğini tanıdığına dair genelge imzalamıştı.

Kaynak: Euronews

uygulamabanner.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.