1. HABERLER

  2. AMERİKA

  3. "ABD İncirlik'e erişimini kaybedebilir"
"ABD İncirlik'e erişimini kaybedebilir"

"ABD İncirlik'e erişimini kaybedebilir"

ABD merkezli Wall Street Journal'da yayımlanan makalede ABD'nin İncirlik’teki hava üssüne erişimi kaybedebileceği ifade edildi.

Independent Türkçe
A+A-

ABD'nin önde gelen gazetelerinden Wall Street Journal, Türkiye'nin geçen hafta içinde teslim aldığı Rus yapımı S-400 hava savunma sistemi ile ilgili bir yazı yayımladı.

"Erdoğan, NATO yerine Putin'i tercih etti" başlıklı makale yayın kurulu imzası taşıyor. Makalede Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın S-400 satın almasının aynı zamanda NATO ittifakını test etmesi anlamına geldiği yorumu yapılıyor.

Bununla birlikte makalede ABD'nin İncirlik’teki hava üssüne erişimi kaybedebileceği ifade ediliyor. 

Yazıda "Türkiye, ABD’nin potansiyel yaptırım uyarılarına rağmen Rusya’dan S-400 hava savunma sistemini teslim almaya başladı. ABD ve NATO’nun Türkiye’nin ittifaktaki yerini yeniden düşünmelerinden başka bir seçeneği yok" cümlesi dikkat çekiyor. Bununla birlikte ABD'nin uygulayacağı olası yaptırımlardan da söz ediliyor:

"G-20 Zirvesi’nde ABD Başkanı’nın yatıştırıcı yaklaşımını Türkler Trump’ın yaptırımı es geçeceği şeklinde yorumlamış olabilir. Eğer Trump bir şey yapmazsa Kongre Cumhurbaşkanı Erdoğan’a müttefiklerine ihanet etmenin bedelini göstermeli. Bu satın alma Türkiye’nin F-35 programından çıkarılması anlamına gelmelidir. ABD’li yetkililer Türkiye’nin S-400’ünü kullanmaya yardım edecek Rus teknikerlerin NATO’nun savunma sistemlerini inceleme fırsatı bulabilecek bir pozisyonda olduğunu söylüyor. S-400’ler öyle ya da böyle NATO uçaklarını düşürmek için tasarlandı."

instabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler